Predsednik Francuske Emanuel Makron i poljski premijer Donald Tusk poručili su danas iz Varšave da su rešeni da ne dozvole Rusiji da im se meša u izbore, kao što je učinila u Moldaviji, Gruziji ili Rumuniji, hibridnim napadima i manipulisanjem vestima i informacijama.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Tuskom, Makron je rekao da Rusija „sve češće vrši napade na informisanje i meša se u izbore svuda u Evropi“.
„Videli smo kako je izgledala situacija u Rumuniji. Suočeni smo s tim i nismo naivni. Kod nas u Evropi su sve češće manipluacije i hibridni napadi od subjekata povezanih sa Rusijom. Moramo da ojačamo nadzor i da garantujemo da ne ostane mogućnost za sajber napade“, kazao je francuski predsednik.
Makron je naveo da je meta napada Rusije prvo bila Moldavija, a za njom i Gruzija, radi uticaja na ishod izbora.
„U Gruziji su vrlo jasni napadi, vrlo jasno manipulisanje. Želeo bih da podržim sve pristalice evropskog puta u Gruziji“, kazao je Makron.
Poljski premijer Tusk rekao je da njegova vlada „neće nimalo tolerisati“ mešanje u predsedničke izbore u toj zemlji naredne godine.
„U Poljskoj će Poljaci birati predsednika naredne godine, a ne Kremlj ili (predsednik Rusije Vladimir) Putin, koji to vrlo agresivno nastoje. Upozoravam sve koji bi da se mešaju da ćemo naći načina da štitimo poljsku demokratiju. I tu ćemo sarađivati sa Francuskom“, rekao je Tusk.
On je apelovao na Evropljane i NATO da shvate da Poljska nosi najteže breme u Evropi u vezi sa ratom u Ukrajini.
„Snosimo te troškove jer smatramo da tako treba, da je to u interesu mira. Molim da svi u Evropi shvate da je Poljska preuzela zaštitu granice NATO-a i EU sa Rusijom. Za odbranu i za tu trenutno najosetljiviju granicu u EU ide 4,7 odsto našeg bruto domaćeg proizvoda. Svi moraju da shbate da je Poljskoj u tome potrebna podrška“, rekao je Tusk.
Uz novac koji je EU izdvojila za Poljsku za obezbeđenje granice sa Belorusijom i Rusijom i fortifikaciju istočne granice Poljske, takozvani Istočni štit, Unija je pristala na zahtev Poljske da joj omogući da u vremenima krize i nelegalne migracije, dirigovane iz Moskve i Minska, prekine da prihvata zahteve za azil iako se time krše i međunarodne konvencije i zakonodavstvo EU.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare