Mamluci, ropstvo, Lucifer: Mračne simbolike Džefrija Epstina

Svet 03. avg 202420:38 11 komentara
Mračne simbolike Džefrija Epstina: Mamluci, ropstvo, Lucifer
TNS / ddp USA / Profimedia

Sa navodnim samoubistvom Džefrija Epstina, koje je izazvalo brojne kontroverze, otišle su i mnoge tajne, ali ne i želja javnosti da se za njih sazna. O Epstinu se gotovo "sve zna", a u stvari gotovo ništa. Koja je simbolika njegovog hrama na ostrvu Sent Džejms sa Mamlucima, ropstvom i Luciferom, koja baca još morbidniju sliku na ono što se na ostrvu najverovatnije dešavalo?

Američkog finansijera jevrejskog porekla, seksualnog predatora veka, policija je prvi put istraživala u Palm Biču na Floridi 2005. godine, nakon što je jedan roditelj prijavio da je seksualno zlostavljao njihovu 14-godišnju ćerku. Savezni zvaničnici su tada identifikovali 36 devojčica, od kojih su neke imale samo 14 godina, a koje je Epštajn izvesno seksualno zlostavljao. Epštajn je priznao krivicu i osuđen je 2008. godine od strane suda u Floridi za navođenje prostitutke. Osuđen je samo za dva krivična dela u okviru kontroverznog sporazuma o priznanju krivice, odležavši 13 meseci u pritvoru, ali uz opsežnu slobodu. Nazovimo je još ležernijom verzijom „srpske nanogice“.

U međuvremenu je po kasnijim mnogobrojnim svedočenjima nastavio neometano sve isto da radi, do 6. jula 2019. godine, kada je uhapšen po saveznoj optužbi za seksualnu trgovinu maloletnika na Floridi i Njujorku. Umro je u zatvorskoj ćeliji 10. avgusta 2019. godine u Njujorku u pritvoru, a medicinski veštak je njegovu smrt okarakterisao kao „samoubistvo vešanjem“. Epstinovi advokati osporili su presudu, a u javnosti je postojao značajan skepticizam o pravom uzroku njegove smrti, što je rezultiralo brojnim teorijama zavere. Zbog čega?

Zbog onoga što je mogao da otkrije, jer su se u poverljivim otkrivenim dokumentima u procesu protiv njegove podvodačice i operativke Gislejn Maksvel, mnoge poznate osobe sa njim povezivale, susretale, od kojih su neke i potvrdile da su bili gosti na zloglasnom ostrvu Mali Sent Džejms, u kojem se najverovatnije odvijao gro maloletničke prostitucije. Britanski princ Endrju, čiji je javni nastup, koji je trebao da odagna sumnje na optužbe jedne od Epstinovih devojaka Viktorije Đufre, u tamošnjoj javnosti opisan kao fijasko,

Donald Tramp, Bil Gejts, Bil Klinton, Kevin Spejsi, Brus Vilis, Naomi Kembel, političari, finansijeri. I ne samo to, Epstin je navodno koristio veze sa bogatim, moćnim i slavnim kako bi regrutovao svoje žrtve i prikrivao svoje zločine.

Epstinov Alkatraz

Ostrvo Sent Džejms postalo je tako jedan zatvoreni raj od 72 hektara i nekoliko vila za najperverznije želje moćnika. Epstin je imao udele u preduzećima na američkim Devičanskim ostrvima, uključujući kompaniju Hiperion Er. Neki kontrolori letenja i drugo aerodromsko osoblje prijavljivali su da su viđali Epstina sa devojčicama za koje su verovali da su maloletne.

Vlasti nisu mogle uđu na privatni posed, a jedna 15-godišnja navodna žrtva, pokušala je da pobegne sa ostrva, da bi je Epstin vratio na ostrvo i silovao, kako se navodilo u optužnici. Jedini način da se ode sa ostrva bio je helikopterom ili brodom, kao na Alkatrazu.

Mediji su naširoko pisali o ostrvu, ali da jedan hrabri jutjuber po imenu Rasti Šakelford nije odlučio da kupi dron i ode na Devičanska ostrva, svet (koji se ceo uneo u aferu) bi ostao uskraćen za frapantnu simboliku ostrva koja ukazuje koliko je ono u stvari bilo mračno i devijantno. Na Jutjub kanalu postavljeno je na desetine video snimaka Epstinovihh ostrva tokom 2019. godine, a jedan od snimaka se fokusirao na ostrvski hram plavo-belih pruga koji se nalazi na vrhu ostrvskog brda.

Mračna simbolika hrama

Hram Džefrija Epstina izgleda identično kao Hamam Jalbuga, javno kupatilo iz mamlučke ere, izgrađeno 1491. u blizini ulaza u tvrđavu Alepo na obali reke Kivak, jedne je od najstarijih tvrđava na svetu. Nedavno otkriveni hram drevnog boga oluje Hadadana tom lokalitetu datira iz sredine 3. milenijuma pre nove ere, kako se pominje u klinopisnim tekstovima iz Eble i Mari. Grad je bio glavni grad Jamhadanda, poznat i kao Grad Hadad.

Iškur (sumerski) je bio bog oluje i kiše u hananskim i drevnim mesopotamskim religijama, a zvao se i Bola, što je bila titula i počasno značenje „vlasnik“ ili „gospodar“ u severozapadnim semitskim jezicima koji su se govorili na Levantu. Bik je bio životinjski simbol Hadada. U raznim teorijama zavere milijarderi su bili upravo njegovi obožavatelji.

Sličnost je frapantna, do te mere da bi čovek mogao da pomisli da je zdanje teleportovano. Hamam je bio mesto koje je nudilo masaže, kupatila imaju kitnjastu fasadu ukrašenu ablak kamenom i velikim lučnim ulazom.

Preacher lad/Wikimedia Commons

Simboliku je teško zaobići, pa se odmah povlači paralela sa Epstinom koji je preko svojih posrednika namamljivao devojke, za početak u Palm Springsu, a kasnije širom Amerike da mu za 200 dolara pružaju usluge masaže, a za više novca zahtevao je od maloletnica i dodatne usluge, a na neke je i fizički primoravao nesrećne devojčice.

Mamluci

Kada je reč u Mamlucima, reč mamluk na turskom znači onaj koji je posedovan, rob, koji nije bio arapskog porekla. To su bili porobljeni plaćenici, vojnici i oslobođeni robovi. Mamluci su kao islamizovani robovi-vojnici služili muslimanske kalife i sultane dinastije Ajubida tokom srednjeg veka. Vremenom su se pretvorili u veoma moćnu vojnu kastu i više puta su otimali vlast, kao u Egiptu, gde su vladali u Mamelučkom sultanatu od 1250. do 1517. godine. Ta srednjovekovna država se prostirala na teritorijama današnjeg Egipta, Levanta i Hidžaza, a prestonica je bio grad Kairo. Sultanat je osnovao Iz el Din Ejbak formirajući Bahri dinastiju 1250. godine. Država je postojala do 1517. godine kada je osvojena od strane Selima I i priključena Osmanskom carstvu.

U fazi vladavine Mamluka od 1382. godine njihovi robovi su bili mahom beli starosedelački narod Čerkezi koji su dovođeni iz Severnog Kavkaza. Volter ih opisuje kao „siromašne, sa prelepim ćerkama, kojima su trgovali na radost sultana i vlastele“. One su kasnije vaspitavane tako da udovoljavaju muškarcima.

Epstin je dakle, obožavao simboliku.

I sama mamlučka eklektična arhitektura indikativno je povezana sa ropstvom. Arhitektonski oblac uključivao je naizmenične ili fluktuirajuće redove svetlog i tamnog kamena. Ovo arhitektonsko rešenje imalo je uporište i u sufizmu, islamskim misticima, iluminatima ili prosvećenim. Otuda i njihov citat – „Razlog za Božiju senku, kakvu moć ima pred Suncem“. Sunce je bila njihova opsesija.

I Epstinova. A šta nalazimo na ostrvu Sent Džejms koje je Epstin 1998. godine kupio za skoro osam miliona dolara. Pa ogromno Sunce napravljeno u obliku instalacije sa kazaljkama. Da nije bilo Rastija Šakelforda, koji je sa svetom velikodušno podelio ove snimke, to nikada ne bismo saznali.

Dakle, Epstinov hram je oda mamlučkoj eri kada su tinejdžeri odvođeni kao robovi, mladići su postjali vojnici, a devojke lične konkubine njihovi gospodara. Srednji vek je neometano bitisao u 21. toliko godina, uz bezbroj saučesnika koji su zarad novca ćutali.

Epstin kao Lucifer

Jedna od statua u Epstinovoj bašti neodoljivo podseća na statuu Enkija, sumerskog boga vode, znanja, umeća i kreacije. Lik, položaj i brada, gotovo da su identični.

I prema teističkim i ateističkim satanistima, a između njih postoji velika razlika, Enki je metafora za Lucifera i povezuje se sa zmijom. Prema sumerskim legendama, Enki je bio deo plemana Anunaki, a to su bili bogovi koji su stvorili ljude da bi im oni kao robovi kopali zlato, što je u početku bio zadatak nižih bogova, kojima je taj posao dosadio.

U momentu krivice Enki se spustio na Zemlju i ljudima dao znanje, što je slična referenca poput one iz prve Mojsijeve knjige postanja kada Lucifer daje drvo znanja čovečanstvu.

Wikimedia Commons

Stari zavet koji se zasniva na 39 knjiga napisanih na klasičnom hebrejskom je zasnovan na eridu Postanju, koja je prvobitno bila mesopotamska priča o Adamu, koji je bio rob ali ga Enki oslobađa, što nas upućuje na to da je Enki direktna reprezentacija Lucifera kao simbola pobune protiv autoriteta. Jevrejski naučnici su kasnije davanje jabuke Adamu interpretirali u negativnom kontekstu, dok je kod Mesopotamaca kontekst bio pozitivan.

Epstin je očigledno imao sopstveno tumačenje teističkog satanizma i deluje da je u njemu tražio opravdanje za svoja zlodela, trgovinu decom, primoravanje na maloletničke seksualne odnose, prostituciju.

Još jedan simbol se nalazi na ostrvu, a radi se o armilarnim sferama, koje su koristili zoroastrijanci, izuzetno drevna religija, zapravo prva koja je ikada imala ideju o monoteističkoj religiji. Njihov uticaj je bio ogroman i na judaizam, koji je do tada bio politeistička religija, odnosno do momenta kada su Persijanci osvojili ovaj deo sveta.

Priča o Isusu i tri mudraca može se naći i u zoroastrijskim svetim knjigama. Zoroastrijsku religiju poštovao je i slikar Rafael, pa otud i simbolika njegove slike „Atinska škola“, na kojoj Ptolomej drži sličan simbol.

Zoroastrizam veruje da su zlo i dobro prirodni delovi univerzuma, pa ne bi bilo čudno da su simboli upravo došli kao plod iskrivljene slike i abolicije zla kao nečeg u stvari sasvim prirodnog. Lucifer, Enki, prosvetljenje – Epstin je sebe očigledno doživljavao kao Boga.

A kako i ne bi? Tolike godine ćutanja – establišmenta, političara, slavnih, naučnika, mnogobrojnih etabliranih institucija koje su uzimale njegov novac znajući za njegove prestupe i krivične tužbe, poput Univerziteta MIT u Bostonu ili Harvarda.

Zamislite kako je i da li je običan svet mogao da mu kaže ne, uključujući i male devojčice.

Apropo ćutanja postoji još jedan podatak. Glavnu kuću na ostrvu, koju je renovirao Edvard Tutl, dizajner Aman Risortsa, 2008. godine održavalo je preko 70 zaposlenih.

Prema rečima bivšeg osoblja, Epstin je insistirao na diskreciji i poverljivosti svojih zaposlenih.

Samo tih sedamdeset ljudi što je ćutalo na sve što je videlo je podatak koji ledi krv u žilama.

Televizija ABC je inače objavila da je objekat možda bio teretana, a prema Asošijejted Presu, radnici na ostrvu su mislili su da je hram bio mesto na kojem se Epstin, školovani pijanista, bavio muzikom. Izvođač radova koji je radio za Epstina pre dve decenije rekao da je hram bio „samo teretana“ poput ABC-ja. Radijski voditelj Kris Planćio je jednom izjavio „najveća moć koju mediji imaju je njihova sposobnost da ignorišu“.

Koje je vaše mišljenje, šta predstavlja Epstinov hram?

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare