Matejić: Tramp intervjuom sa Maskom skreće pažnju na sebe, očekuje se prljava kampanja

Svet 13. avg 202420:26 5 komentara

Ilon Mask, najbogatiji čovek na svetu intervjuisao je republikanskog kandidata za predsednika SAD Donalda Trampa, a Strahinja Matejić, pomoćnik direktora u Eurasia Group iz Njujorka kaže za N1 da taj intervju imao za cilj da zadrži na Trampu reflektore koje je preuzela potpredsednica SAD Kamala Haris, kao i da će kampanja biti prljava.

Intervju Maska i Trampa, podsetimo, kasnio je više od 40 minuta zbog tehničkih problema. Milijarder Mask podržavao je Džozefa Bajdena uoči izbora 2020. godine, a u međuvremenu je prešao u Trampov tabor.

Uvodni deo razgovora posvetio je hvaleći Trampovu hrabrost tokom atentata, kada ga je metak pogodio u uvo. Tramp je hvalio ruskog predsednika Vladimira Putina, kineskog predsednika Si Đipinga, kao i lidera Severne Koreje Kim Džong Una.

Pročitajte još:

Donaldu Trampu donosi kontinuirani pokušaj zadržavanja medijskih reflektora i kamera uprtih u njega koje je potpredsednica Kamala Haris preuzela nakon atentata na Trampa.

„Trenutno Tramp pokušava sa Ilonom Maskom da pomeri pažnju javnosti ka sebi, duboko samouveren da nekih gafova neće biti, iako je on, a ne Bajden, onaj najstariji kandidat koji je ostao u trci“, navodi Matejić.

Kaže i da će se u narednom periodu težište ponovo fokusirati na demokrate, i da sledeće nedelje počinje njihova završna konvencija, gde će Harisova i Tim Volc biti proglašeni zvanično za kandidate.

„Onda ulazimo u foto-finiš, septembar i oktobar, koji će biti izuzetno čupavi, jedna prljava kampanja, pogotovo od strane Donalda Trampa, koji je Haris vređao i na osnovu njene inteligencije, pa i izgleda čak. Doveo je u pitanje njenu rasnu opredeljenost. To je taktika Trampa koji shvata da na nivou cele države može da ima samo 45 odsto, ali zna da mehanizmi nisu kao u većem delu Evrope, gde ćete pobediti ako imate što više glasova. Tramp je pobedio iako je bio deficitaran u zbiru uopšte, ali shvata da će izbore odlučiti nekolicina država. Tako da je on sasvim u redu sa mržnjom 50 odsto američke javnosti“, navodi naš sagovornik.

Kako kaže, strasti se nisu smirile posle atentata na Trampa, naprotiv – uzburkale su se.

„Američko društvo pati od poverenja u demokratiju uopšte. Čini mi se da je Haris to mudro shvatila, s obzirom na to da je to tema koja ujedinjuje celo američko glasačko telo, zato je pobegla od promovisanja borbe za demokratiju. Otišla je više ka ekonomiji, gde prosečan glasač uopšte ne zna koja je njena politika, a kamoli njenog potpredsedničkog partnera, guvernera Volca. Žele da kažu glasačima: ne bojte se, ukoliko preuzmemo vlast, ekonomija će biti u dobrim rukama. Čini mi se da se zadržava poverenje u glasačima, njena kampanja za sada dobro radi posao“, ističe Matejić.

Maskov prelazak u drugi tabor – politika prema IT sektoru

Komentarišući promenu Maskove političke opredeljenosti, naš sagovornik kaže da je razlog vođenje politike prema IT sektoru trenutne, odnosno Bajdenove administracije.

„Mask je milijarder koji ima sve predispozicije da glasa za demokrate, ali je takođe deo trenda odlaska iz Demokratske stranke, aktivnog svrstavanja ka Republikanskoj partiji iz dva razloga. Prvi je želja za deregulacijom tog sektora, koji i dalje nije regulisan, ali je sva pretnja da će biti još više regulisan ukoliko demokrate dođu na vlast. Sa druge strane, odlazak u društveno-levičarski i antikonzervativni pokret u okviru Demokratske stranke čiji je Harisova jedan od najboljih primera“, navodi on.

Matejić kaže da najveći problem u kampanji može da bude spoljnopolitički momenat, iako je politika na 6. mestu u glavama glasača.

„Napad na Bliskom istoku, koji se očekuje svakog trenutka, kao i saplitanja u odnosima sa Kinom mogu da budu veliki problem za onoga ko brani vlast, pa makar i nominalno, a to je potpredsednica Haris“, zaključuje Strahinja Matejić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare