Milivojević: Rusiji ne smeta članstvo u Evropskoj uniji, njoj smeta NATO

Svet 04. mar 202218:33 > 18:47 16 komentara
N1

"Mislim da Rusiji ne smeta članstvo u Evropskoj uniji, njoj smeta NATO", poručuje diplomata Zoran Milivojević. Podsetimo, neimenovani visoki zvaničnik Evropske unije izjavio je da se posle zvaničnog apliciranja Ukrajine za članstvo, veoma brzo očekuju isti takvi zahtevi i od Moldavije i Gruzije.

Milivojević poručuje da je dobro što Rusija i Ukrajina pregovaraju i što su tema civili.

„Kad je reč o pozicijama – nema pomaka. Poruku koju čujemo iz Moskve, da će Rusija realizovati ratne ciljeve – demilitarizacija i denacifikacija, mislim da oko toga nema pomaka, ukrajinska strana ima jasnu poziciju – prekid rata, napuštanje teritorije. Mislim da tu nema približavanja, u narednom periodu Rusi neće odustati od ciljeva. Oni dobijaju drugačiju dimenziju, vidi se da postoji širi kontekst i da su ruski ciljevi širi, da imaju i teritorijalne pretenzije. Ono što ja vidim kao post festum, Ukrajina ne može da dobije rat, ali bilo bi dobro da dođe do deeskalacije. Doći će do razgovora Moskva-Vašington. Ono što je za nas važno je gde je Evropa, ovo je evropska tema, Evropa mora da nađe svoje mesto i da vodi glavnu reč“, smatra Milivojević.

POVEZANE VESTI:

On je podsetio da se nisu ozbiljno uzimala upozorenja iz Moskve, kao i da Zapad ima veze sa ovom situacijom.

„Nije sprono da je rusija prekršila međunarodno pravo, izvršila invaziju, ali isto vidite da Zapad pokušava da ovo stanje otpora traje, da se Rusija iscrpljuje, diskredituje. Podrškom vlastima u Kijevu stvar se prolongira. Ovaj vojni deo će se završiti, jer je Rusija dominantna, ali politički deo je važniji. Garancija da neće u NATO, Rusija ne može to da očekuje od Zelenskog. Bez obzira na svu krivicu koju nosi, ne očekujte da prihvati da razgovara kao sa parnterom sa vlastima koje su antiruske, a u ukrajinskom ustavu stoji ulazak u NATO. Morate da napravite političke pretpostavke da je u Kijevu vlast koja nije antiruska. Ne možete očekivati da Rusija prihvati da se stvar završi, a da vlast bude Zelenski sa svojom političkom platformom i sa njegovim stavom o Rusiji i NATO“, rekao je.

Milivojević navodi da SAD odgovara ovakvo stanje jer isrpljuje Rusiju i stvara prostor za njeno „obuzdavanje“ i sklanjanje iz velikog trougla Vašington-Peking-Moskva.

„I omogućava jačanje funkcije NATO, to je za SAD prvorazredni cilj. I ukrajinci su svesni da nije dobro da stvar što duže traje i oni imaju interes da pregovaraju. Nije ni Zelenski baš zadovoljan kako su ga podržavali sa Zapada“, dodaje.

Zato, smatra Milivojević, EU ima priliku da bude agilnija.

„Prvo bi mogli ovde da urade u našem regionu, da preduprede štetne posledice, da organizuju međuvladinu konferenciju u junu, da nama otvore klaster a Albaniji i Severnoj Makedoniji pregovore. A za države koje su aplicirale da otvore proces kandidature. Mislim da Rusiji ne smeta članstvo u EU, njoj smeta NATO. Čak i proces kandidature ne bi mnogo smetao. Proces može da ide, ali bi doveo u pitanje kriterijume, ni sada članice ne gledaju blagonaklono na proširenje, nisam siguran da bi to glatko išlo. Turska je 35 god kandidat, to mnogo ne znači, a osim psiholoških efekta ne bi imalo značaja za njih. Gruzija je u paketu da ne bude član NATO, kao Ukrajina. Ako bi neko primio Gruziju, morao bi i nas, jer ona ima isti teritorijalni problem kao i mi“, kaže Milivojević.

Kako je rekao, da se radilo na Minskom sporazumu i da je ispunjeno bar 50 odsto, ne bi sada bilo sukoba.

„Dijalog na relaciji Moskva-Kijev bi funkcionisao, a sada je Zelenski jednostran i vidi se da svi potezi koji su se vukli u Kijevu bili pod kontrolom Vašingtona, a onda i evropsskih saveznika koji nisu reagovali kad su mogli, a morali su jer je ovo evropski problem. Tek ćemo videti posledice. Minski sporazum je propuštena šansa“, dodaje Milivojević.

Sve informacije o ratnim dešavanjima pratite u BLOGU UŽIVO, kao i na stranici RAT U UKRAJINI.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare