Milošević iz stranke Marin Le Pen za N1: Francuska u haosu, Makronova taktika više neće proći

Svet 14. jul 202410:12 61 komentara
REUTERS/Annegret Hilse

Strategija francuskog predsednika Emanuela Markona kojom je sprečio pobedu Nacionalnog okupljanja uspela je ovog puta, ali će se teško ponoviti na sledećim izborima s obzirom na to da je Francuska trenutno u totalnom haosu i nestabilnosti što se parlamenta tiče, ocenjuje u razgovoru za N1 Stefan Milošević (37), lokalni funkcioner partije Marin Le Pen i kandidat te krajnje desničarske stranke na nedavno održanim parlamentarnim izborima u toj zemlji.

„Uspeli smo da dobijemo 143 od ukupno 577 poslanika, a bitno je istaći da je francuski način izbora poslanika napravljen tako što, u posebnim slučajevima, određene partije mogu da se udruže u drugom krugu i tako spreče protivnika da pobedi“, objašnjava Milošević.

Povezane vesti:

Kao primer navodi svoju izbornu jedinicu, u kojoj su tri kandidata prošla u drugi krug izbora.

„U prvom krugu bio sam prvi sa 33 odsto glasova, drugi je imao 30, a treći 29 odsto. U normalnom slučaju trebalo je da se sva trojica zadržimo u drugom krugu i pri tom scenariju bih uspeo da pobedim. Da bi sprečio moju pobedu, kandidat koji je bio na trećem mestu rešio je da odustane i da podrži drugoplasiranog kandidata. To znači da dva kandidata koja su izgubila mogu da spreče pobedu onog koji je u prvom krugu imao najviše glasova“, naglašava sagovornik portala N1, dodajući da je na nacionalnom nivou njegova partija osvojila deset miliona glasova, dok stranka koja je tom taktikom uspela da dobije više poslanika ima samo sedam miliona glasova.

Podseća da nijedna partija nema apsolutnu većinu u parlamentu, a na to Francuska, kako kaže, nije navikla.

„Od 1958. i nastanka Pete republike, Šarl de Gol je napravio sistem u kojem predsednik ili ima većinu u parlamentu ili je parlament u opoziciji i u tom slučaju predsednik mora da predloži za premijera nekog iz te druge partije. Ali se nikada nije desilo da tri partije dele skoro po trećinu poslaničkih mandata u isto vreme. Tako da je moguće da predsednik ponovo reši da raspusti parlament za godinu dana, pošto zakonski to ne može da uradi ranije. U septembru, kada bude trebalo da se pokrene budžet za 2025. godinu, videćemo da li će Francuska uspeti da se odblokira ili ne“, napominje sagovornik N1.

Žordan Bardela
REUTERS/Benoit Tessier

Odgovarajući na pitanje kako iz perspektive nekog čiji su roditelji u Francusku došli iz Srbije gleda na inicijativu Nacionalnog okupljanja za smanjenje imigracije u Francuskoj, kao i za ukidanje automatskog prava na državljanstvo deci čiji su roditelji stranci, Milošević ističe da „trenutno u Francuskoj ima mnogo stranaca koji nisu iz Evrope i koji ne žele da preuzmu francuski način života“.

„To je najveći problem i protiv toga se borimo u mojoj partiji. Zalažemo se za to da Francuska ostane Francuska i kada moj narod iz kog potičem dođe u Francusku, da može da vidi francusku kulturu i francuski način zivota. A ne da se zapita gde je došao. Kada je moj deda stigao u Francusku nije o tome ni razmišljao, nego je došao da radi. Bio je šnajder za čuvene modne kuće Iv Sen Loran i Kristijan Dior i imao je šnajdersku radnju u Parizu. Treba da razmišljate šta možete da pružite Francuskoj, a ne šta će Francuska vama da da“, poručuje ovaj francuski državljanin srpskog porekla.

Kako kaže, njegova želja je da „srpski narod ostane srpski, a francuski narod francuski“.

„A ljudi kao ja, kojima je srce u Srbiji, a život u Francuskoj, ne treba nikada da zaborave odakle su poreklom, niti kome se treba zahvaliti za trenutni život koji imaju“, zaključuje Milošević.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare