Ciklon Boris naneo je velike probleme u Rumuniji, Poljskoj i Slovačkoj. Ekipa N1 nalazi se u Budimpešti u koju je stigao poplavni talas. Naša reporterka prenosi da je samo za dva sata koliko se nalazi u Budimpešti Dunav porastao dvadesetak centimetara, a da se očekuje da svakog dana raste za metar, metar i dvadeset. Ipak, procene su da nivo Dunava tu neće narasti više od 850 cm. Najviši polavni talas 2013. godine išao je do 891 cm, pa se čini da u Budimpešti niko nije zabrinut - ni turisti, ni građani sa kojima smo razgovarali.
Podsećamo i da je načelnik Sektora za vanredne situacije Srbije Luka Čaušić izjavio da većina vode koja otiče iz Slovačke, Poljske i Rumunije, koje su pogođene katastrofalnim poplavama koje je izazvao ciklon „Boris“, neće ići ka Srbiji, ali da je najveća pažnja usmerena na Dunav, iako se ne očekuje da će biti pređena granica vanredne odbrane od poplava.
„U Budimpešti je jedan sunčan, lep dan. Kada pogledamo ka Elizabetinom mostu i keju kod Dunava, sve se odvija regularno, kao da treći stepen odbrane od poplava nije na snazi. Prethodna dva sata ovo je peti ili šesti turistički brod koji ispraća turiste na turu po Dunavu, čiji vodostaj je u konstantnom porastu“, navodi naša reporterka.
Ona svedoči da se golim okom može videti koliko je reka brza.
„Kada bismo se okrenuli na drugu stranu, možemo videti da je prethodna dva sata vodostaj reke porastao za 20-tak centimetara. Kada smo stigli ovde mogli smo da vidimo broj 600 (vodostaj u cm), a sada ga više ne vidimo. Iz Direkcije za vodu saopštili su da je jutros bio oko 580 cm“, prenosi Ana Opačić iz Budimpešte i naglašava da je ono što se očekuje da rekao svakog dana raste za metar do metar i 20cm.
„Kada smo stigli, sva četiri stepenika koji vode do reke smo mogli da vidimo, a sada samo do trećeg uspevam da stignem“, prenosi naša reporterka i dodaje da se očekuje da kej na kom se nalazi bude u potpunosti poplavljen.
Ističe i da građanima nije jasno kako je taj do grada otvoren za turiste i pešake.
„Ja sam razgovarala pre uključenja sa jednim od samih građana koji žive ovde, on je rekao kako mu nije baš jasno kako je ovaj deo otvoren za pešake, odnosno za turiste, s obzirom na to da je uprava grada saopštila da će od sinoć biti u potpunosti zatvoren ovaj deo keja“, kaže.
Navodi da je, međutim, zabranjen saobraćaj i da je to učinjeno zbog bezbednosti. Zbog nadolazećih poplava i tramvajski saobraćaj je obustavljen.
„Možete videti dakle da se semafori ne rade, iznad mene nalaze se i šine i tramvaj bi tuda trebao da prolazi, međutim, baš zbog poplava koje nadolaze je saopšteno da tramvaji neće saobraćati u narednim danima. Od gradonačelnika Budimpešte smo mogli da čujemo da su od ponedeljka zapravo sve mere opreza na snazi i da su sve snage koje su mogli usmerili upravo na to da odbrane Budimpeštu od poplava. Kako je rečeno, do srede bi trebalo sve ono što je bilo predviđeno u odbrani od poplava da se uradi i da bude urađeno“, ističe Opačić i dodaje:
„Nekako se čini da ovde niko nije zabrinut, makar oni građani sa kojima sam ja uspela da razgovaram, takođe i turisti kažu da su samo došli da obiđu Budimpeštu, da su čuli šta se dešava u okolnim zemljama, međutim nije da su se mnogo oko toga i nasekirali“.
I prodavci u Budimpešti i ljudi koji rade u različitim službama, čak i pomalo podsmešljivo su našoj reporterki rekli da se ne plaše poplava koje su najavljene.
Ministar unutrašnjih poslova i sam premijer Viktor Orban najavili su, međutim, da neće napuštati zemlju dok ne bude u potpunosti sigurna od poplava i nadolazeće reke.
Pripreme na Narodnom ostrvu, više od milion džakova peska
Na Narodnom ostrvu, koje se nalazi na severnom delu Budimpešte već naveliko traju pripreme za odbranu od poplava, javljaju naši reporteri. Postavljaju se džakovi sa peskom.
Budimpešta se brani sa više od milion džakova peska.
Čak su se i političari uključili u punjenje džakova i postavljanje istih na odbrambene linije od poplava.
Na Dunavu postoje i državne zaštitne linije od poplava, u dužini od oko hiljadu kilometara. Pored odbrambenih snaga Mađarske u odbrani od poplava će učestvovati i zatvorenici.
Mađarska, koja trenutno predsedava Savetom Evropske unije, aktivirala je u ponedeljak Integrisani odgovor na političku krizu (IPCR) Evropske Unije. Ovaj sistem olakšava razmenu informacija i koordinaciju akcija između država članica EU u kriznim situacijama. Time će se omogućiti bolja odbrana za srednje-evropske zemlje koje su trenutno najpogođenije poplavama. Članice koje su pogođene nevremenom će tako moći da traže najadekvatniju pomoć od Evropske unije.
U Sentandreji su u ponedeljak počeli da grade mobilne brane za zaštitu od poplava. Tamo se očekuje da će vodostaj Dunava dostići 740-750 santimetara, što je svega 40-50 santimetara manje od rekordnih poplava koje su zadesile ovo mesto 2013. godine.
Prema predviđanjima Nacionalne generalne direkcije za vode vodostaj Dunava kod Budimpešte se može dizati dnevno i do 100-120 santimetara. Do sada se nikada nije desilo da vodostaj Dunava u septembru pređe 800 santimetara.
U blizini Beča je od subote zbog visokog vodostaja Dunava zatočen luksuzni brod Thurgau Prestige iz Švajcarske, koji je išao za Budimpeštu. Brod već treći dan ne može da krene zbog poplave. U švajcarskom brodu dugom 110 metara zarobljeno je 102 putnika i 40 članova posade. Oni ne mogu da napuste brod, jer je voda poplavila molove kod glavnog grada Austrije.
Mađarski parlament koji se nalazi na obali Dunava u Budimpešti zatvorio je specijalne kapije zbog visokog vodostaja.
Poplave su se odrazile i na berzu. Berzanski indeks Budimpeštanske berze, BUKS, završio je u ponedeljak sa padom od 253,09 poena, ili 0,35 odsto, na 72.750,50 poena.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare