Napetost na granici Ukrajine raste, prve naznake smirivanja situacije

Svet 15. feb 202219:31 11 komentara
printscreen/Rojters

Napetost na ukrajinskoj granici raste, ali i uz prve znake smirivanja. Naime, Kremlj je potvrdio da je počeo da povlači vojne snage raspoređene uz granicu s Ukrajinom, što je "normalan proces" i osudio je zapadnu "histeriju" kojom se najavljuje invazija Rusije na Ukrajinu.

Povezane vesti

Posle jučerašnje posete Kijevu, nemački kancelar nastavio je diplomatsku ofanzivu posetom Moskvi.

„Za nemačku vladu jasno je da će vojna agresija na Ukrajinu imati ozbiljne političke, ekonomske i strateške posledice. Moj je utisak da svi to jako dobro znaju“, istakao je Šolc.

Predsednik Putin rekao je da Rusija ne želi rat u Evropi, ali je situaciju u otcepljenim regionima istočne Ukrajine opisao kao „genocid“ i pozvao da se tamošnji sukob reši prema mirovnom dogovoru iz Minska.

„Želimo li rat ili ne? Naravno da ne. Zato smo ponudili svoje predloge za početak pregovaračkog procesa koji bi trebalo da dovedu do dogovora o jednakoj bezbednosti za sve, pa tako i za našu zemlju“, istakao je Putin.

Šolc je ipak pozdravio odluku o povlačenju dela ruskih jedinica u kasarne.

Izvor N1/Agencije/Rojters:

„Diplomatski napori nikako nisu iscrpljeni. Sada se radi o mirnom rešavanju ove krize na hrabar i odlučan način. Dobar je znak da se neke trupe povlače. Nadamo se da će takvih znakova biti više“, naveo je Šolc.

Kremlj je potvrdio da je počeo da povlači vojne snage raspoređene uz granicu s Ukrajinom, što je „normalan proces“.

„Od početka smo govorili da će po završetku vojnih vežbi vojska biti vraćena u svoje kasarne. Upravo se to sada događa, to je uobičajen proces“, kaže portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Deeskalaciji ne doprinosi današnja odluka ruske Dume da zahteva od predsednika Putina da prizna nezavisnost samoproglašenih republika Lugansk i Donjeck na istoku Ukrajine.

„Ne verujemo režimu u Kijevu. On je bez kontrole i nemoguće je postići dogovor s njima. Ukrajinu sada vode fašisti, nacionalisti ‘desnog sektora’ i pristaše anglosaksonskih zemalja“, kaže član državne Dume Viktor Volodatski.

Za to vreme NATO razmatra dodatno jačanje svojih snaga na istoku Evrope.

Na sastanku savezničkih ministara u sredu i četvrtak odlučiće se hoće li vojnim komandantima narediti da izrade planove o razmeštanju borbenih grupa od po hiljadu vojnika u Bugarskoj i Rumuniji, a možda i u Slovačkoj i Mađarskoj.

U Ukrajini u strahu od rata, prvi su zemlju napustili najbogatiji. List Ukrajinska pravda navodi se da je samo tog dana iz Kijeva odletelo oko 20 čartera i privatnih aviona.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare