
Azerbejdžan je saopštio da je postignut sporazum o prekidu vatre u Nagorno-Karabahu. Prema poslednjem bilansu jermenskih vlasti, u Nagorno-Karabahu je poginulo 25 ljudi.
Dešavanja tokom današnjeg dana:
Prekid vatre u Nagorno-Karabahu, Jermeni polažu oružje
Postignut je dogovor o prekidu "antiterorističke operacije" na Nagorno-Karabahu, koje podrazumeva da oružane formacije te oblasti polože oružje, saopštava Minsitrarstvo odbrane Azerbejdžana.
Dogovor je da se prekine ofanziva u podne a da ruski mirotivorci pomognu u spovođenju razoružane karabahske vojske van teritorije Nagorno-Karabaha. Takođe, kako se navodi, sve vojne i oružane formacije Nagorno-Karabaha će biti razoružane i sva vojna tehnika i naoružanje predati.
Za četvrtak planiran je susret u mestu Jevlaha sa predstavnicima žitelja Karabaha gde bi se razgovaralo o njihovoj reintergaciji u Azerbejdžan, saopštava adnimistarija azerbejdžanskog predsednika.
Na Karabahu žive isključivo Jeremeni - to je jedino mesto u okviru Azerbejdžana od 1991. gde Jermeni žive.
Rusko ministarstvo odbrane saopštava da ruski mirotivroci nastavlju da pomažu "evakusaciju stanovništva" iz zona ratnih dejstava na Karabahu. Par hiljada ljudi već je otišlo u Jermeniju u pratnji ruskih mirotivoraca.
Papa Franja poziva na prekid vatre
Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja pozvao je na prekid vatre u Nagorno-Karabahu.

" Pozivam sve uključene strane i međunarodnu zajednicu da utišaju oružje i ulože sve napore da pronađu mirna rešenja za dobrobit naroda i poštovanje ljudskog dostojanstva", rekao je papa Franja.
Gutereš zabrinut zbog civilnih žrtava
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izrazio je zabrinutost zbog izveštaja o žrtvama u Nagorno-Karabahu i pozvao da se odmah prekinu neprijateljstva.
"Generalni sekretar je izuzetno zabrinut zbog upotrebe vojne sile u regionu i izveštaja o žrtvama, uključujući podatak da žrtava ima među civilnim stanovništvom. Generalni sekretar najoštrije poziva na hitan prekid borbi, deeskalaciju i strožije poštovanje primirja iz 2020. godine", navedeno je u saopštenju njegove kancelarije, a prenosi Rojters.
Gutereš je pozvao strane da se ponovo fokusiraju na napore da pomognu u izgradnji poverenja i obezbeđivanju dugoročnog mira u regionu.
Predsednik Azerbejdžana razgovarao s Bajdenom
Ofanziva Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu će se zaustaviti ako jermenski separatisti "polože oružje", izjavio je azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev u telefonskom razgovoru sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom.
"Šef (azerbejdžanske) države je potvrdio da će antiterorističke mere biti prekinute ako (jermenski separatisti) polože oružje i razoružaju se", navodi se u saopštenju azerbejdžanskog predsedništva koje je objavljeno danas.
Razgovor Alijeva i Blinkena je, kako se navodi u saopštenju, održan juče.
Blinken je juče pozvao Azerbejdžan da odmah prekinu ofanzivu u Nagorno-Karabahu.
"Takve akcije pogoršavaju ionako tešku humanitarnu situaciju u Nagorno-Karabahu i potkopavaju izglede za mir", rekao je Blinken.
Prema poslednjem bilansu jermenskih vlasti u Nagorno-Karabahu je poginulo 25 ljudi.
Pašinjan optužio Azerbejdžan za pokušaj etničkog čišćenja
Azerbejdžan i Jermenija su poslednji put ratovali pre tri godine. U saopštenju u sredu ujutru, azerbejdžansko Ministarstvo odbrane je saopštilo da je vojna oprema koja pripada jermenskim oružanim snagama "neutralizovana", uključujući vojna vozila, artiljeriju i protivvazdušne raketne instalacije.
Baku je u utorak naredio „nelegalnim jermenskim vojnim formacijama“ da predaju oružje i raspuste svoj „nelegalni režim“.
Azerbejdžan i Jermenija su prvi put ušli u rat početkom 1990-ih nakon pada Sovjetskog Saveza. Zatim je 2020. Azerbejdžan ponovo zauzeo oblasti u i oko Nagorno-Karabaha pre nego što je dogovoreno primirje i koje su nadgledale ruske mirovne snage.
Etnički Jermeni u Karabahu apelovali su u utorak na prekid vatre i na početak pregovora. Ali iz azerbejdžanskog ultimatuma bilo je jasno da je cilj Bakua da završi osvajanje planinske enklave.

Jermenski premijer Nikol Pašinjan optužio je Azerbejdžan da je započeo kopnenu operaciju koja ima za cilj „etničko čišćenje“.
Ali stotine jermenskih demonstranata, frustrirani odgovorom svoje zemlje, sukobili su se sa policijom ispred parlamenta u Jerevanu, osuđujući svog lidera kao izdajnika i pozivajući ga da podnese ostavku.
Azerbejdžan je saopštio da bi pregovori mogli da počnu u gradu Jevlah, nekih 100 km severno od regionalnog glavnog grada Karabaha, Khankendija, koji etnički Jermeni nazivaju Stepanakert.
Rusija pozvala na zaustavljanje krvoprolića
Rusija je pozvala sukobljene strane u regionu Nagorno-Karabah da zaustave krvoproliće i neprijateljstva i vrate se sprovođenju sporazuma o prekidu vatre, objavilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova u saopštenju rano jutros.
„U vezi sa oštrom eskalacijom oružanog sukoba u Nagorno Karabahu, pozivamo sukobljene strane da odmah zaustave krvoproliće, zaustave neprijateljstva i eliminišu civilne žrtve“, navodi se u saopštenju ministarstva objavljenom na platformi za razmenu poruka Telegram.
Rusija je posredovala u postizanju prekida vatre u tom regionu 2020, pošto je Azerbejdžan oružanom silom preuzeo veće delove teritorije Nagorno-Karabaha. Rusija je tada rasporedila gotovo 2000 svojih vojnika kao mirovnih snaga koji čuvaju put za Jermeniju.
Opširnije u posebnoj vesti
U Jermeniji održani protesti, optužbe protiv Rusije
Azerbejdžan je u utorak počeo ofanzivu na teritoriju Nagorno-Karabaha, javili su svetski i azerbejdžanski mediji.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da je počela "specijalnu antiterorističku operaciju" na teritoriji nepriznate republike Nagorno-Karabah.
U sukobu je juče ubijeno pet, a ranjeno 80 osoba.
Baku je pozvao Jermene iz Nagorno-Karabaha da polože oružje, navodeći da je to uslov za pregovore, što je ranije tražila ta nepriznata teritorija.
U Jermeniji su održani protesti u kojima je tražena ostavka premijera Nikola Pašanjina i optuženi Rusi jer nisu sprečili azerbejdžansku ofanzivu.
Za četvrtak, 21. septembar zakazan je sastanak Generalne skupštine UN o situaciji u Nagorno-Karabahu.
Komentari ()
Vidi sve komentare