Nobelovka Aung San Su Ći osuđena na ukupno 33 godine zatvora

Svet 30. dec 202209:21 3 komentara
Reuters/Soe Zeya Tun/File Photo

Sud u Mjanmaru osudio je svrgnutu liderku Aung San Su Ći na dodatnih sedam godina zatvora zbog korupcije, u poslednjem u nizu krivičnih suđenja protiv nje.

Sa tom presudom, ona je osuđena na ukupno 33 godine zatvora u nizu politički obojenih suđenja od kada je vojska u februaru 2021. svrgnula njenu vladu i preuzela vlast.

Pročitajte još

Dobitnica Nobelove nagrade za mir 1991. zatvorena je posle vojnog puča 1. februara 2021. kojim je okončan kratak period slobode u toj zemlji sa burnom istorijom.

Suđenje, koje je završeno juče, odnosilo se na pet tačaka optužnice za korpuciju. Aung San Su Ći (77) je osuđena ranije za niz drugih prestupa, uključujući ilegalno uvoženje i posedovanje voki-tokija, kršenje restrikcija koronavirusa, kršenje zakona o zvaničnim tajnama, pobunu i izbornu prevaru.

Prethodne presude su joj donele ukupno 26 godina zatvora.

Pristalice Su Ći i nezavisni analitičari kažu da su brojne optužbe protiv nje i njenih saveznika nastojanje da se legitimiše vojno preuzimanje vlasti i da se ona eliminiše iz politike pre održavanja izbora, koje su vojne vlasti obećale za iduću godinu.

U pet tačaka optužbe za korupciju za koje je Aung San Su Ći danas proglašena krivom, njoj se između ostalog stavlja na teret da je zloupotrebila vlast i državni novac, ne poštujući finansijske propise time što je dozvolila članu svoje vlade da iznajmi, kupi i održava helikopter.

Presuda je doneta u specijalnoj sudnici napravljenoj u glavnom zatvoru u predgrađu glavnog grada Najpjidoa, gde je zatvorena. Nju je preneo pravni zvaničnik koji nije želeo da mu se navede ime, strahujući da će ga vlasti kazniti.

Suđenje je bilo zatvoreno za medije, diplomate i posmatrače, a njenim advokatima zabranjeno je da o tome govore u javnosti.

S tim suđenjem, svi sudski postupci protiv nje su završeni, nema više optužbi, bar za sada, saopštio je jedan izvor, koji nije želeo da mu se navede ime.

Kraj njenog suđenja dugog 18 meseci, koje grupe za odbranu ljudskih prava nazivaju sudskom farsom, otvara novi period neizvesnosti u Mjanmaru, gde se očekuju izbori 2023. godine koje je obećala vojna hunta u potrazi za legitimitetom.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare