Nova vlada Bangladeša bori se sa nizom problema: Posrnula ekonomija i kršenje ljudskih prava

author
Beta/AP
06. feb. 2025. 14:56
Bangladeš, protesti
Tanjug/AP Photo/Mahmud Hossain Opu | Tanjug/AP Photo/Mahmud Hossain Opu

Nova vlada Bangladeša bori se da se izbori sa nizom problema, uključujući sa posrnulom ekonomijom i kršenjem ljudskih prava nakon svrgavanja premijerke Šeik Hasine pre šest meseci.

Hasina je pobegla u Indiju u avgustu nakon što je pobuna koju su predvodili studenti okončala njenu 15-godišnju vladavinu, a vlast je preuzela privremena vlada na čelu sa dobitnikom Nobelove nagrade za mir Muhamedom Junusom.

Očekuje se da će se Hasina, čiji se režim okrivljuje za korupciju i kršenje ljudskih prava, danas obratiti svojim pristalicama iz egzila u Indiji.

Krajem januara Hjuman Rajts Voč je naveo "uznemirujući obrazac zloupotreba bezbednosnih snaga" koji se ponovo pojavio nakon Hasininog svrgavanja, ovaj put usmeren na pristalice njene stranke, uključujući novinare.

Udruženje urednika i grupa za ljudska prava optužilo je novu vladu za sistematsko suzbijanje nezavisnih medija, ali vlasti kažu da nije bilo zastrašivanja.
Savet jedinstva hindusa, budista i hrišćana Bangladeša optužio je privremenu vladu da nije zaštitila verske i etničke manjine od napada i uznemiravanja. Vlada odbacuje optužbe. Od pada Hasine, islamističke grupe su postale znatno vidljivije.

Hasinina partija Avami liga nedavno je saopštila planove za proteste u februaru, uključujući generalni štrajk. To je razbesnelo studentske aktiviste i grupe protiv Hasine, koje su u sredu upali i srušili istorijsku kuću njenog oca, borca za nezavisnost Bangladeša Mudžibura Rahmana.

Hasinin glavni rival, Bangladeška nacionalistička partija, zatražila je od vlade da ove godine održi izbore, inače će održati ulične proteste. Junus je obećao da će izbore održati ili u decembru ili do juna sledeće godine.

Hasina se suočava sa krivičnim prijavama zbog pogibije stotina demonstranata u pobuni u julu i avgustu prošle godine. U govorima objavljenim na internetu iz egzila i u procurelim snimcima telefonskih razgovora, rekla je da će se vratiti.

Privremena vlada tražila je njeno izručenje od Indije. Specijalni tribunal koji se bavi optužbama za zločine protiv čovečnosti zatražio je od Interpola da uhapsi Hasinu. Članovi njene porodice su van Bangladeša, zajedno sa mnogim partijskim liderima i bivšim ministrima. Drugi su ili u zatvoru ili se kriju.

Privremena vlada je uspostavila šest komisija za reformu više sektora, uključujući izborni sistem, vladavinu prava i javnu upravu. Vlada sada ispituje njihove izveštaje.

HRV je pozvao privremenu vladu da uspostavi zakonsku praksu pritvora i ukine zakone koji se koriste za ciljanje kritičara. Vlada predvođena Junusom ukinula je Zakon o sajber bezbednosti, koji se koristio za gušenje slobode govora, ali ga je zamenila uredbom koja sadrži mnoge iste štetne odredbe.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama