Novinar DW o pojačanoj kontroli granica Nemačke: Neprihvatljiv potez i suspenzija Šengena?

Svet 11. sep 202416:08 > 16:09 6 komentara

Novinar Dojče vele Srećko Matić, komentarišući strože granične kontrole u Nemačkoj zbog, kako kažu vlasti, neregularnih migracija i zaštite od islamskog ekstremizma, objašnjava da susedne zemlje smatraju da se radi o neprihvatljivom potezu Berlina. Dodao je i da će ove mere otežati svakodnevni protok ljudi, ali i da mogu oštetiti nemačku privredu.

„Pojačane kontrole granica podrazumevaju priznanje politike da nije uspela da odradi svoje domaće zadatke. Politika, devet godina nakon velikog izbegličkog talasa 2015. godine, nije uspela da uspostavi funkcionalan sistem azila i nadzora granica, kako bi unutar EU te granične kontrole zapravo bile nepotrebne. To je stvar o kojoj se više ne priča iza zatvorenih vrata, već otvoreno“, kaže novinar DW.

Dodao je i da je nedavno nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Frejzer javno priznala da je politika neuspela u tome da ne može prihvatiti migrante i tražioce azila.

Poljska i Austrija kritikuju potez

„To stoji i u pismu Evropskoj komisiji, kako bi Nemačka opravdala uvođenje izvanredne mere. Zemlje Šengena imaju pravo da uvedu granične kontrole, ali te granične kontrole moraju biti vremenski ograničene, i u jedinstvenim slučajevima primenjivane, gde su, recimo, ugrožena pitanja kao što je javni red i mir tj. unutrašnja sigurnost. Ono što je zamišljeno u teoriji kao izuzetak, a ne pravilo, znači uvođenje tih kontrola unutar Šengena, u poslednjih devet godina vidimo da postaje nepisano pravilo“, dodaje novinar za N1.

Matić kaže i da je nekada bilo znatno manje kontrola nego danas.

„Po javno dostupnim podacima između 2006. i 2015. godine samo je 35 puta neka od zemlja članica uvela te privremene granične kontrole. Nakon 2015. do 2024. više od 400 puta. Nemačka koja se smatra motorom evropskih integracija, ovime radi na dezintegraciji, a vidimo i po reakcijima Poljaka i Austijanaca, da nije naišla na odobravanje. Tusk je rekao da se radi o neprihvatljivom potezu Berlina i da to znači suspenziju Šengena“, ističe naš sagovornik.

„Pojačana kontrola granica može se negativno odraziti na privredu“

Matić navodi da ovaj potez Nemačke može uticati i na privredu ove zemlje.

Nemačka, kao velika izvozna zemlja, je osuđena na slobodan protok ljudi i robe, i moglo bi uticati na to da se stvari iskomplikuju“, kaže on.

Jačanje desnice i nedavni „teroristički napad“ su dodatno „pogurali“ ove korake, navodi novinar DW.

„Sigurno se može opravdati jačanjem ekstremne desnice, a pogotovo uspehom koji beleži Alternativa za Nemačku na nedavnim pokrajinskim izborima. To je samo jedan razlog, a drugi je jer su shvatili da problemi bujaju, a to su iregularne migracije. Lokalne zajednice se žale da nemaju dovoljno doktora, mesta u školama, smeštajnim kapacitetima. Takođe, to je i uticaj terorističkog napada, kada je u avgustu Sirijac, koji nije smeo biti u Nemačkoj, ubio tri osobe“, naveo je novinar.

Na pitanje N1 kako će izgledati kontrole, rekao je da neće biti sistematske i da neće kontrolisati svakog putnika.

„To neće biti sistematska kontrola. Neće kontrolisati svakog putnika, već povremeno, kad imaju sumnju. To se uspostavilo i na drugim granicama, jer je Nemačka bila domaćin Evropskog prvenstva u fudbalu i granice su bile dosta kontrolisane. Ključno je da se kontrole vrše, kako tvrdi vlada, da bi se redukovale iregularne migracije. Namenjene su da obuhvate ljude koji pokušavaju iregularno preći granicu“, navodi novinar.

Ipak, zaključuje on, ovo će uticati i na one koji žive u pograničnim oblastima i koji, na primer, stalno putuju u Belgiju ili Holandiju, gde će to predstavljati smetnju njihovoj svakodnevnoj rutini.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare