Sindikat radnika u američkoj automobilskoj industriji (UAV) podneo je u federalnom sudu za radna prava tužbu protiv Donalda Trampa i Ilona Maska jer su dvojica milijardera u svoj javnom razgovoru pokušali da zastrašuju radnike i da im prete.
Republikanski kandidat za predsednik SAD i njegova pristalica, vlasnik društvene mreže Iks Ilon Mask razmatrali su međusobno radikalne teorije juče uveče u razgovoru vođenom uživo na Iksu.
„Gledam šta radite“, rekao je Donald Tramp svom sagovorniku. „Dođete, kažete im ‘Hoćete da date otkaze?’, a oni uzmu da štrajkuju. I tako oni štrajkuju, a vi im kažete: ‘Dobro, svi ste otpušteni. Svi ste otpušteni'“.
Nekoliko puta tokom ćaskanja na ovu temu, i Tramp i Mask se mogu čuti kako se kikoću.
Sindikat je obrazložio da je podneo tužbu „protiv nečasnih milijardera Donalda Trampa i Ilona Maska jer su nezakonito pokušali da prete radnicima i da zastrašuju radnike koji se mobilišu zaštićenim usklađenim aktivnostima, kao što su štrajkovi“.
„Prema saveznom zakonu, zaposleni ne mogu biti otpušteni zato što štrajkuju, a pretnja da će se to učiniti je nezakonita“, naveo je sindikat, koji je dao podršku Trampovoj suparnici na izborima, predsedničkoj kandidatkinji Demokratske partije Kamali Haris.
Prethodno je isti taj sindikat podržao predsednika SAD Džozefa Bajdena dok je on bio u trci za reizbor. Bajden je tokom svoje kampanje, od koje je u julu odustao, lično posetio radnike automobilske industrije.
„I Tramp i Mask žele da radnici samo ćute, i otvoreno se smeju zbog toga“, napisao je predsednik sindikata Šon Fejn u saopštenju i dodao: „To je bolesno, nezakonito je i potpuno predvidivo od ova dva klovna“.
Elon Musk je vlasnik društvene mreže Iks, ali i svemirske kompanije Spejs Iks, ali i proizvođača električnih vozila Tesla.
U prošlosti bio kritikovan zbog opstrukcije sindikalnog udruživanja svojih zaposlenih širom sveta.
Izveo je masivna otpuštanja zaposlenih u Tviteru, koji je kupio pa ga preimenovao u Iks. Tesla je već nekoliko meseci u sukobu sa sindikatima u Švedskoj i Norveškoj.
Bivši zaposleni u Spejs Iksu podneli su nekoliko pritužbi u Kaliforniji protiv te kompanije, zbog, kako tvrde, odmazde prema radnicima koji su pokušali da protestuju protiv uslova rada.
Odmazda je u nekoliko slučajeva uključivala otpuštanje.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare