Mir, ljubav i jedinstvo su vodeći principi u gradskoj crkvi u kojoj su se Ukrajinci i Rusi udružili da proslave pravoslavni Božić.
Srpsku crkvu Svetog kneza Lazara u Bornvilu, u Birmingemu u Engleskoj, izgradile su srpske izbeglice šezdesetih godina prošlog veka, na zemljištu koje im je porodica Kadberi prodala za samo funtu, piše BBC.
Od tada u nju dolaze vernici različitih nacionalnosti.
U proteklih nekoliko godina, i sveštenstvo i pastva suočili su se sa tenzijama i emocijama nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Ali otac Nenad Popović je rekao da na sreću vernici ostavljaju politiku pred vratima.
„Ovde imamo jednog vođu, Isusa Hrista, nikog drugog“, rekao je on.
Članica crkve Raisa se saglasila da je fokus na bogosluženju.
„Ovde smo zbog Boga, pa se trudimo da ne razmišljamo o drugim stvarima. U našem horu imamo mešavinu – ja sam iz Ukrajine, ali imamo nekoliko Ruskinja, jednu Moldavku, čak i neke engleske preobraćenike, ali svi smo ovde na bogosluženju“, rekla je ona.
„Jedina konstanta je Bog“
Za Olgu Vejkfild, poreklom iz Rusije, vera stavlja sukob u perspektivu.
„Naš život je pun problema, prvo kovid (sada je to prošlost), sada više nevolja, ali jedina konstanta je Bog. I sve to može biti životna lekcija“, kaže ona za BBC.
Uprkos namerama da se usredsrede na bogosluženje i izgradnju pozitivnih odnosa, sukob, koji besni skoro tri godine, ne mogu u potpunosti da zanemare.
„Kada je izbio rat, tenzije su bile tu. Emocija je mnogo između Rusa i Ukrajinaca, ali nikad i ovde, jer kada uđete u crkvu, svi ostavljaju zemaljske stvari za sobom. Takođe znamo da nemamo uticaja na ono što će se desiti, jer svi znamo da se pregovori vode daleko od nas, pa se fokusiramo na veru i ono što nam je zajedničko“, rekao je član crkvenog odbora Dragan Obrenović.
Osim nekih svađa među decom u nedeljnoj školi, u crkvi je, dodaju, bilo mirno od početka sukoba.
Otac Nenad, koji vodi crkvu od 2014, imao je nekoliko saveta da ponudi predsednicima Trampu, Zelenskom i Putinu.
„Teško je, ali ako se svako trudi da u ljudima vidi lik Božiji i da ih poštuje i voli, ako ima volje, uvek se može naći rešenje“, rekao je on.
Crkva je među mnogim mestima širom sveta gde je Božić obeležen ovog meseca.
Mnogi od 200 miliona pravoslavnih hrišćana u svetu rođenje Isusa Hrista obeležili su 7. januara, pridržavajući se julijanskog kalendara.
„Kao holivudski film“
Gradnja crkve u Bornvilu počela je 1965. godine. Sagradili su je Srbi koji su uglavnom došli u Veliku Britaniju kao izbeglice posle Prvog i Drugog svetskog rata.
Mnogi su se zaposlili u fabrici čokolade Kadberi. Njeni vlasnici, filantropi, ponudili su im podršku u izgradnji njihove crkve.
„Pronašli su zemljište koje je bilo u vlasništvu porodice Kadberi“, objasnio je Obrenović za BBC.
Rekao je da kada su se obratili porodici u vezi kupovine zemlje, Alfred Kadberi ih je zamolio da se vrate za nekoliko nedelja sa 5.000 funti.
„Ovi ljudi su skupili 5.000 funti, uprkos tome što su bili siromašni“, rekao je on.
Kada je porodica Kadberi videla da ozbiljno žele da kupe zemljište, vratila je im je 4.999 funti.
„Tako da su prodali zemlju za jednu funtu. To je kao u holivudskom filmu“, rekao je on.
Članovi zajednice su zatim izgradili crkvu, između smena u fabrici čokolade.
Završena je i osvećena 1968. godine.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare