Ruski dronovi nad Moldavijom i Rumunijom, ambasador pozvan na razgovor

Svet 13. feb 202522:48 7 komentara
Ukrajinski vojnik / Foto: Tanjug/(AP Photo/Roman Chop

Vlasti Moldavije su pozvale na razgovor ambasadora Rusije, pošto su ruske bespilotne letelice koje su gađale infrastrukturu u susednoj Ukrajini uletale u vazdušni prostor Moldavije, a povrede svog vazdušnog prostora je prijavila i Rumunija, članica NATO.

Proevropska predsednica Moldavije Maja Sandu je na platformi Iks napisala da su „dronovi Šahid eksplodirali na našem tlu“ i da to pokazuje da Rusija „ne poštuje nikakve granice“.

Vlasti Moldavije su saopštile da su se dve bespilotne letelice srušile na polja na jugu te zemlje, kraj granice s Ukrajinom, a ostaci dronova su otkriveni i na još jednom mestu. Niko nije povređen.

„Taj konkretan dokaz“ predstavljen je ambasadoru Rusije Olegu Ozerovu, koji je hitno pozvan na sastanak, navela je moldavska vlada. Ministarstvo spoljnih poslova Moldavije je tokom sastanka „oštro protestovalo zbog tih neprihvatljivih postupaka“ i zbog čestog uletanja ruskih bespilotnih letelica u Moldaviju. Vlada je dodala da je to „rastući rizik po regionalnu stabilnost“.

Kao sankciju, Kišinjev namerava da zatvori Ruski kulturni centar, otvoren 2009, a od 2023. godine ima šest ruskih diplomata, preneli su moldavski mediji. Ambasada Rusije je odgovorila da je to „cinična mera“ jer vlasti Moldavije „žele da istraju u uništavanju istorijskih veza s Rusijom“ i „nameću antirusku atmosferu“.

Od početka rata u Ukrajini pre tri godine, Moldavija je drastično smanjila diplomatsku aktivnost Rusije na svojoj teritoriji, proteravši 45 ljudi u leto 2023. godine. Rumunske vlasti su takođe danas pozvale na razgovor ruskog izaslanika zbog nalaženja ostataka dronova Šahid sa ekplozivom u nenaseljenim oblastima kod granice s Ukrajinom.

„Ti nezakoniti i neodgovorni napadi moraju prestati, a Rumunija zadržava pravo da preduzme neophodne mere“, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Moskva često dronovima i raketama napada luke u Ukrajini u blizini granica Rumunije i Moldavije, koje redovno osuđuju ponovljene povrede svog vazdušnog prostora. Ministri Istočnog krila NATO su u septembru tražili „kolektivan odgovor“ na to, ali je NATO ocenio da u toj fazi nije bilo naznaka da su to „namerni napadi“ Rusije na države članice Alijanse.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare