Novoimenovana predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ipak nije predstavila predlog sastava nove Evropske komisije i oblasti koje će svako od njih voditi. Sastanak je otkazan, a novi je zakazan za šest dana. Iako bi se taj potez mogao smatrati prvim porazom nove predsednice EK i pre stupanja na drugi mandat, to i nije baš tako.
Slovenija je blokirala predstavljanje nove Evropske komisije u Evropskom parlamentu. Nakon što se kandidat te države za komesara Tomaz Vecelj povukao iz trke, vlada Roberta Goloba je na tu funkciju predlozila Martu Kos. Sednica parlamenta Slovenije na kojoj će se o tome raspravljati i galsati zakazana je tek za petak, pa Ursula fon der Lajen sada nije imala šta da predstavi.
Međutim, verovanto je sama kriva za to, jer je Slovenija jedna od država koju je, navodno, ona pritiskala kako bi zamenila muškog kandidata za komesara za ženskog, a kako bi dobila rodni balans koji je obećala, a koji nikako ne uspeva da sprovede. Ipak to odlaganje će joj dati dodatno vreme za dopunske konsultacije i jače lobiranje.
Prema novom planu, nova predsednica EK će članove svog novog tima i obalsti kojima će se oni baviti predstaviti sledeće sedmice u Strazburu.
Do tada će biti odlučeno i kada će odbori EP početi saslušanja kandidata za komesare. Taj posao već sada izgelda neizvestan, a najviše buke izazvale su neformalne informacije da bi potpredsedničko mesto u Evropskoj komisiji i jak portfolio mogao da dobije italijanski kandidat za komesara Rafaele Fito, član ulstradesničarske političke grupacije ECR iz stranke Braća Italije premijerke Meloni.
Socijaldemokrate, najvažniji partner u vlasti vladajuće Evropske narodne partije, već ih je upozorila da njihova podrska Fon der Lajen nije blanko podrška i da je neće dobiti ako ultradesne snage dobiju visoke funkcije u EU komisiji.
Drugi, gotovo nepremostiv uslov socijalista, je da Nilolas Šmit kandidat te grupacije za predsednika EK bude komesar, u skladu sa nepisanim pravilima da svi „špicen kandidati“ za predsednika Evropske komsiije budu bar komesari. Luksemburg je, međutim, za komesara predložio člana EFP i vlada te države nema nameru da menja svoj predlog.
Evropska komisija bi trebalo da stupi na dužnos 1. 11. ali je već sada neizvesno da će se to dogoditi.
U EP na saslušanjima obično „ne prođu“ svi komesari, pa pojedine države moraju da pošalju nove predloge, koji prolaze iste procedure.
Već sada je gotovo izvesno da nekoliko predloga za komesare neće dobiti podršku EP. Jedan od njih je Oliver Varhelji koji je do sada dosta loše prolazio u toj instituciji jer su ga poslanici u ranijem sazivu optuživali da radi u interesu Mađarske, a ne EU. Ali on nije jedini, zbog toga je realnije očkivati da nova EK stupi na dužnost najranije 1. decembra.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!