Munjevita akcija sirijskih pobunjenika u samo nekoliko dana rezultirala je padom režima Bašara al Asada, a nove nestabilnosti na Bliskom istoku, gde su sukobi i ratovi već konstanta, otvorile su pitanje kako će najnovija dešavanja uticati na region.
Samo desetak dana bilo je potrebno pobunjenicima da nateraju Bašara al Asada da nakon 24 godine vladavine sa porodicom pobegne iz Sirije. Asad je utočište pronašao u Rusiji, koja je i njemu i njegovoj porodici pružila azil iz, kako je naveo Kremlj, humanitarnih razloga.
U prvom obraćanju na državnoj televiziji nakon munjevite ofanzive koja je iznenadila svet, pobunjenici su rekli da su okončali autoritarnu vladavinu Bašara el Asada. I dok pad Asadovog režima Sirijci slave kako na ulicama gradova širom zemlje, tako i u raseljeništvu, postavlja se pitanje šta će se dalje dešavati u zemlji, ali i u regionu koji je već uzdrman sukobima i ratovima.
Komentarišući svrgavanje Asada, odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden izjavio je da je to istorijska prilika za sirijski narod, kao i da će SAD podržati susede Sirije ukoliko se pojave pretnje tokom perioda tranzicije vlasti na snage pobunjenika, koji su preuzeli vlast u zemlji.
„Sada vidimo da se otvaraju nove mogućnosti za narod Sirije i za ceo region. Podržaćemo susede Sirije, uključujući Jordan, Liban, Irak i Izrael. Ukoliko dođe do bilo kakve pretnje iz Sirije tokom ovog perioda tranzicije, razgovaraću sa liderima regiona u narednim danima“, rekao je Bajden.
On je upozorio da će Islamska država pokušati da iskoristi svaki vakuum kako bi ponovo uspostavila svoje kapacitete i „stvorila sigurno utočište“.
„Šta bi još moglo da bukne kada je sve već buknulo“
Darko Tanasković, islamolog, filolog orijentalista, književnik, prevodilac, diplomata i akademik za N1 kaže da je pitanje uopšte šta bi u ovom regionu još moglo da bukne kada je, kako kaže, uglavnom sve već buknulo.
„Ono što stoji kao stalna mogućnost i opasnost jeste da na talasu izraelskog trijumfalizma dođe do ideje da se Izrael konačno može obračunati, zajedno sa SAD, sa Iranom što bi onda predstavljalo još jedan dodatni veliki sukob za koji je neizvesno koliko bi trajao i kako bi se okončao“, kaže Tanasković.
On ističe da su, kada je sadašnja situacija u pitanju, dobitnici Izrael i Turska.
„Izrael koji kroz ove akcije u Gazi koje imaju i genocidni karakter, zatim kroz obračunavanje sa Hezbolahom, koje nije završeno, ali je prigušeno i sada kroz zauzimanje teritorije u Siriji da prvo realizuje onu davnašnju i nikada napuštenu ideju o velikom Izraelu još od Ben Guriona (nekadašnji premijer Izraela), koji je to svojevremeno prilično jasno rekao. I, s druge strane, tu je Turska, koja se naravno ne odriče svoje uloge makroregionalne sile, koja je u delikatnom položaju, ali je ostvarila određene svoje ciljeve u poslednje vreme. Sada je došla u situaciju da može lakše da se obračunava sa Kurdima koji su ostali u priličnoj meri usamljeni u svemu ukoliko Amerika nema računicu da ih i dalje podržava, a ja mislim da će imati zato što je njoj važna neka snaga u regionu koja može biti faktor koji će se umesto nje boriti za svoja nacionalna prava i svoje nacionalne interese“, kaže Tanasković.
Prema njegovoj oceni, simptomatično je i zabrinjavajuće ćutanje Egipta kao najveće zemlje u regionu.
„Mislim da postoji određeni strah da bi se nešto slično moglo dogoditi u Egiptu, mada je naravno mnogo organizovanija država. Ali imajući u vidu i tamo značaj Muslimanske braće i činjenice na koji su način oni bili uklonjeni sa vlasti, to može stvoriti određene ambicije. A zatim i Saudijska Arabija takođe, koja nije onoliko stabilna koliko to može izgledati“, objašnjava Tanasković.
Dodaje i da je neki novi konflikt uvek moguć, ali da je mišljenja da su potencijali u ovom trenutku iscrpljeni, osim ukoliko, kako kaže, Izrael i SAD, kada Trump počne efektivno da vrši vlast, i ne pomisle da bi mogli konačno da se obračunaju sa Iranom.
„To bi već onda bilo mnogo ozbiljnije, imajući u vidu interese i Rusije i Kine i drugih velikih i značajnih faktora u regionu. Dakle, ne bih očekivao sad, sem na lokalnom planu, izbijanje nekog većeg i značajnijeg sukoba, sem ovoga što već traje i što će sada naravno dobiti neke nove dimenzije“, kaže Tanasković.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!