Guverner iz Minesote, 60-godišnji Tim Valc, kojeg je kanidatkinja za predsednicu SAD Kamala Haris izabrala kao svog potpredsednika, postao je glavna tema na kineskim društvenim mrežama zbog jednog detalja iz biografije, mnogo pre nego što je postao političar.
Korisnici kineskih društvenih mreža podsećaju kako je mladi Valc 1989. godine proveo godinu dana u jugoistočnoj provinciji Gunagdong kao profesor engleskog. Nekoliko godina kasnije Tim i njegova supruga Gven svoj medeni mesec proveli su upravo u Kini.
Valc je u jednom od intervjua svoju odluku da predaje u Kini opisao kao „jednu od najboljih stvari koje je ikada uradio“, prenosi BBC.
Pre nego što je ušao u politiku, sadašnji guverner Minesote bio je nastavnik istorije i fudbalski trener. Bio je sveži diplomac kada se preselio u Kinu kako bi u srednjoj školi predavao engleski jezik i američku istoriju.
Činjenica da je to bilo 1989. godine, kada se desio masakr na trgu Tjenanmen u Pekingu, izazvala je veliki broj komentara na kineskim društvenim mrežama.
Ogroman broj Kineza se 4. juna te godine okupio na centralnom trgu u Pekingu, zahtevajući političke reforme. Dan se završio u krvoproliću pošto je vojska izvela tenkove, a ni dan danas se ne zna tačan broj poginulih. Neki procenuju da je u masakru ubijeno oko 10.000 ljudi.
„Sećam se da sam se probudio i video vesti 4. juna i da se desilo nešto što je bilo nezamislivo“, ispričao je Valc reporterima u Beloj kući 2014. godine na obeležavanju godišnjice masakra, ističući da je taj događaj naterao mnoge njegove kolege profesore da napuste Kinu.
Zbog straha od cenzure i represije, Kinezi ne spominju otvoreno Tjenanmen u svojim komentarima, već govore u eufemizmima i „uvijeno“. Oni koji su direktni, tvrde da su stranci koji su u to vreme boravili u Kini „najviše antikineski“.
Drugi ističu da je Kina 1989. godine bila prilično drugačija zemlja, i da Valc poznaje Kinu kakva je bila pre nego što je postala najveći svetski proizvođački centar, druga najveća ekonomija u svetu i moćni američki rival.
„Ovaj kandidat je bio u Kini u potpuno drugačije vreme. Atmosfera je bila skroz drugačija“, napisao je jedan korisnik.
Ipak, Kinezi na mrežama izražavaju nadu da bi izbor Kamale Haris i njenog potpredsednika Tima Valca mogao da znači bolje odnose između SAD i Kine, koji su prilično pogoršani poslednjih godina.
Jedan korisnik Veiba je istakao da „jedinstvena prošlost“ daje Valcu „realan pogled na Kinu“ i da bi on mogao da bude promoter kulturne razmene između dve zemlje u vreme kada su odnosi izuzetno teški.
Za vreme svog boravka u Kini, Valc je predavao u srednjoj školi Fošan koja je bila pod okriljem Harvardovog volonterskog programa. Kada se vratio u Ameriku, on je lokalnim novinama rekao da ne postoje granice toga što Kinezi mogu da postignu „ako su pod odgovarajućim vođstvom“.
„Oni su takvi, velikodušni, sposobni ljudi“, kazao je.
Valc se oženio baš na petu godišnjicu Tjenanmena, 4. juna 1994. godine, a njegova supruga Gven je u jednom intervjuu rekla da je Valc „želeo datum kojeg će se uvek sećati“.
Par je potom pokrenuo biznis organizovanja letnjih edukativnih putovanja u Kinu za američke studente.
Izborni štab Kamale Haris i Tima Valca objavio je i prvi promo spot za potpredsedničkog kandidata, u kojem se navode detalji iz njegovog privatnog života, među kojima su i oni da je više od 24 godine proveo u vojsci, a više od 20 kao nastavnik u srednjoj školi. O svom nastavničkom iskustvu u Kini nije rekao ni reč, ali se usred priče o radu za opšte dobro napla scena kineskinje koja u tradicionalnu posudu ređa nudle.
Pojedini američki onlajn mediji pišu da je Volcov nastavnički rad u Kini bio maska za prikupljanje informacija pod pokroviteljstvom CIA o kineskim vlastima i načinu na koji Kineska komunistička partija upravlja državom posle Tjenanmena. Uspešan obaveštajni rad i veze sa CIA navode kao glavni razlog njegovog brzog političkog uspona, pošto je ušao u političke vode 2006. godine.
Republikanci za sada nisu ozbiljnije komentarisali izbor Valca za potpredsedničkog kandidata demokrata. Međutim, od nekih Trampovih saveznika se čulo da bi Kina mogla da pozdravi Valcovu nominaciju, iako zvanični Peking još nije ništa komentarisao.
„Komunistička Kina je vema srećna izborom guvernera Tima Valca“, napsao je na društvenoj mreži „X“ Ričard Grenel, nekadašnji direktor „Nešnl inteližens“, krovnog tela pri Beloj kući koje okuplja i koordinira rad 18 američkih obaveštajnih agencija.
Ovim kritikama odgovorio je bivši direktor CIA i NSA Majkl Hajden, koji je vodio obaveštajne agencije od 2006. do 2009. i od 1999. do 2005. godine. U odbranu Valca napisao je: „On zna mnogo o tome (Kini, prim. aut). To je odlično“.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare