Spor lidera EU oko raspodela vakcina, neusaglašen i embargo na izvoz

Svet 26. mar 202120:03 0 komentara

Lider EU, na virtuelnom samitu, nisu prevazišli sporove oko raspodele vakcina protiv kovida-19. Nije usaglašen ni embargo na izvoz vakcina u treće zemlje. Ostalo je da se problem nedostatka i neravnomerne distribucije vakcina rešava kasnije.

Do leta Evropa će biti najveći prozvođač vakcina protiv koronavirusa, tada će svet videti da nismo sebični, izjavio je francuski predsednik, koji je uz Italiju i Nemačku najveći zagovornik kontrole izvoza vakcina proizvedenih na tlu EU.

„Prvo nismo više naivni. Podržavam mehanizme kontrole izvoza koje je uspostavila Evropska komisija. Moramo da blokiramo sav izvoz sve dok neke kompanije ne budu poštovale svoje obaveze prema Evropljanima“, rekao je predsednik Francuske Emanuel Makron.

Pre početka proizvodnje vakcina Brisel je postupio vrlo oprezno i naručio najviše doza od AstraZeneke, zato što su bili najjeftiniji, i najjednostavniji za transport.

Kašnjenje u proizvodnji ove vakcine zakomplikovalo je stvar, a rešenju situacije nije pomogao i načelni stav da se odobrenja za upotrebu vakcina izdaju vrlo oprezno, a da se kineske i ruska vakcina ignorišu.

„Želimo da osiguramo da Evropa dobije svoj pošteni deo vakcina, jer moramo da možemo da objasnimo svojim građanima da ako kompanije izvoze vakcine drugde u svet, to bude zato što su prethodno u potpunosti ispoštovale ono na što su se obavezale prema Evropskoj uniji, da to ne ugrožava naše snabdevanje“, rekla je predsednica EK Ursula fon der Lajon.

Sada je najavljeno da će u EU uskoro da stigne 10 miliona doza Fajzerove vakcine. Javna je tajna da mnoge članice Unije separatno dogovaraju nabavku vakcina, a da su se neke okrenule proizvođačima iz Kine i Rusije.

Oni koji su platili AstraZenekinu vakcinu, a nisu je dobili, ostali su kratkih rukava. U još težoj situaciji su zemlje susedi EU koji se nadaju pomoći u vakcinama.

Za to vreme treći talas epidemije preti da bude najsmrtonosniji.

„Postoje jasni signali da bi ovaj talas mogao da bude gori od prva dva. Moramo da budemo spremni za situaciju velikog skoka broja obolelih. Bolnice će biti preopterećene, a mnogo ljudi će umreti“, istakao je predsednik Instituta Robert Koh Lotar Vajler.

Izlaz je, vidi se na primerima Velike Britanije i Izraela, u masovnoj vakcinaciji, ali i u doslednom sprovođenju mera. Evropska unija do sada nije pokazala da je na visini zadatka.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!