Kraj ili pauza rata u Gazi: Šta predviđa sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa

author
N. V. O.
18. jan. 2025. 18:43
Gaza, Palestinci
Reuters/ /Hatem Khaled | Reuters/ /Hatem Khaled

Sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa, kojem su posredovale SAD i Katar, ukoliko bi se ispoštovao u potpunosti, praktično bi značio kraj rata u Gazi i obnovu te teritorije. Za Izraelce, to bi bio i kraj agonije u iščekivanju da se taoci oteti 7. oktobra 2023. godine vrate kućama.

Prvi taoci mogli bi da budu oslobođeni u nedelju rano ujutro, saopštio je kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac ponišio je sve naloge za administrativni pritvor izraelskim naseljenicima na okupiranoj Zapadno obali, kao deo očekivanog sporazuma o prekidu vatre.

Izrael je zatvorio desetine hiljada ljudi koristeći administrativni pritvor – kontroverznu bezbednosnu politiku koja omogućava državi da drži ljude na neodređeno vreme, bez optužbi. Ova politika je korišćena za pritvaranje vrlo malog broja izraelskih doseljenika, ali se u velikoj meri koristi protiv Palestinaca na Zapadnoj obali, čija stopa osude pred izraelskim sudovima je 99 odsto. Kac je o ukidanju nekoliko naloga za pritvor rekao da je bolje da se raduju porodice jevrejskih doseljenika nego porodice oslobođenih terorista.


Sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa podrazumeva tri faze.

Prva faza bi trebalo da traje šest nedelja tokom koje bi trebalo da se uspostavi potpuna obustava vatre između dve strane. U tom periodu bi 33 taoca, uključujuću žene, decu i starije, trebalo da budu razmenjeni u zamenu za stotine palestinskih zatvorenika zatočenih u izraelskim zatvorima.

Izraelske snage bi trebalo da se povuku istočno i udalje od gusto naseljenih područja Gaze. Predviđeno je i da se Palestincima dozvoli povratak u njihove domove, kao i da svakog dana u Gazu stignu stotine kamiona sa humanitarnom pomoći.

1737117452-2025-01-16T203049Z_299500525_RC25BCAOEMBK_RTRMADP_3_ISRAEL-PALESTINIANS-GAZA-CEASEFIRE-HOSTAGES-1024x683.jpg
Reuters/ Shir Torem | Reuters/ Shir Torem



Druga faza bi trebalo da počne 16. dana od obustave vatre, rekao je ranije predsednik SAD Džo Bajden. On je istakao da bi druga faza trebalo da predstavlja „trajni prekid rata“.

U tom periodu bi bili oslobođeni preostali izraelski taoci, uključujući muškarce, u zamenu za još palestinskih zarobljenika.
Veruje se da je Izrael pristao da oslobodi oko 1.000 zarobljenih Palestinaca, od čega je 190 osuđeno na kazne zatvora duže od 15 godina. Izraelski zvaničnik je ranije rekao BBC-ju da oni koji su osuđeni za ubistvo neće biti pušteni na okupiranu Zapadnu obalu.

Tokom druge faze trebalo bi da dođe i do potpunog povlačenja izraelskih trupa iz Gaze.

Treća i konačna faza ovog sporazuma podrazumeva obnovu Gaze, što bi moglo da traje godinama. U poslednjoj fazi Izraelu bi trebalo da budu vraćeni posmrtni ostataci preostalih talaca.

Kraj ili pauza rata


Za postizanje sporazuma bili su potrebni meseci indirektnih pregovora, zbog apsolutnog nepoverenja koje dve strane imaju jedna u drugu.

Hamas je tražio potpunu obustavu rata pre puštanja talaca, što je bilo neprihvatljivo za Izrael.

Prekid vatre će zato predstavljati samo pauziranje rata dok se svi uslovi iz sporazume na ispune. BBC napominje da ostaje nejasno da li će to značiti da je kraj gotov zauvek.

Nejasno je takođe koliko je talaca i dalje živo, kao i da li Hamas uopšte zna gde su svi oni koji se vode kao nestali ili njihovi posmrtni ostaci.

S druge strane, Hamas je tražio oslobađanje nekih zatvorenika čiju razmenu Izrael kategorički odbija. Pretpostavlja se da su u pitanju osobe koje su umešane u teroristički napad 7. oktobra 2023. godine, koji je bio povod za izraelski napad na Gazu.

Hamas je 7. oktobra zarobio 251 izraelskog talaca, a i dalje u zatočeništvu drži njih 94. Izrael veruje da je samo njih 60 i dalje živo.

U neočekivanom napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine poginulo je 1.200 ljudi. Izraelski odgovor je bio žestok i doveo je do razaranja Gaze u kojem je život izgubilo više od 46.000 ljudi, od čega su većina bili civili.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama