Sudska borba plemena američkih starosedelaca u Arizoni protiv projekta litijum

Svet 17. sep 202414:08 5 komentara
Shutterstock/eurobanks

Pripadnici plemena američkih starosedelaca iz Arizone pokušavaju da ubede saveznog sudiju da produži privremenu zabranu istražnog bušenja za projekat litijuma nedaleko od zemljišta koje su vekovima koristili za verske i kulturne ceremonije.

Vođe plemena Valapaj trebalo bi danas da svedoče u Okružnom sudu SAD pred sudijom koji je prošlog meseca izdao privremenu zabranu za rad na lokaciji između Feniksa i Las Vegasa. Očekuje se da će se demonstranti okupiti ispred zgrade suda pre ročišta.

Pripadnici plemena želi da sudija donese odluku kojom se produžava zabrana radova na istraživanju do suđenja tvrdeći da nadležni savezni organi nisu na adekvatan način analizirali potencijalne uticaje na svete izvore koje narod Valapaj naziva Ha’Kamwe.

Ti izvori su generacijama bili mesto lečenja i molitve, navodi pleme u sudskim podnescima.

Advokati Arizona Lithium Ltd. su stava da su tvrdnje plemena spekulativne i da su i savezna vlada i rudarska kompanija iznele dokaze da je istraživanje litijuma od „velikog javnog interesa“, u okviru borbe SAD protiv klimatskih promena.

Ta kompanija ima planove za 131 lokaciju za bušenje, na oko 2,6 kvadratnih kilometara, radi dobijanja uzoraka. ;

Bušenja će im pomoći da utvrde da li ima dovoljno rude za izgradnju rudnika i vađenje litijuma, minerala potrebnog, između ostalog, za proizvodnju baterija za električna vozila.

Najveći američki rudnik litijuma koji je u izgradnji preživeo je prošle godine pravne izazove u susednoj Nevadi iako su aktivisti za zaštitu prirode i pripadnici tamošnjeg plemena tvrdili da će projekat Thacker Pass uništiti svetu zemlju, na kojoj su američki vojnici 1865. godine pobili više od 20 Indijanaca.

Očekuje se da će federalne vlasti izdati nacrt ekološke revizije za rudnik litijuma koji planira australijska kompanija Ioneer Ltd, između Rena i Las Vegasa. Nijedno pleme nije išlo na sud zbog tog projekta, ali je Centar za biološku raznovrsnost zapretio pravnom borbom zbog opasnosti da bi rudnik dodatno ugrozio pustinjsku vegetaciju.

U slučaju Valapaj se upozorava da će buka, prašina, vibracije od saobraćaja kamiona, koji budu nastali od planiranog projekta, izmeniti okruženje, kao i da ga mogu učiniti neprikladnim za kulturnu i ceremonijalnu upotrebu.

Vladini advokati kažu da pleme mora da podnese dovoljno dokaza da bi se utvrdilo da će verovatno pretrpeti nepopravljivu štetu.

„Zabrana bi odložila istraživanje koje je potrebno da se utvrdi da li se iz nalazišta u ​​projektnom području litijum može i treba iskopavati. To ne bi bilo u javnom interesu“, navodi se u njihovom podnesku.

Projekat podržava kompanija Navajo Transitional Energy Company (NTEC), koja planira da se pridruži australijskoj kompaniji kao izvođač na projektu, u nastojanju „proširi svoju ulogu u unapređenju ekonomije čiste energije“.

Pleme Valapaj ističe da tvrdnja federalnih vlasti nisu sasvim utemeljene jer su sve koristi od obnovljive energije od projekta spekulativne, kao i da su potrebne dodatne konsultacije budući da sporni izvori nisu bili uključeni u oblast koja bi potencijalno mogla biti pogođena.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare