
Sjedinjene Američke Države u ponedeljak će da uvedu nove carine od 25% na sav uvoz čelika i aluminijuma, što će da utiče na sve trgovinske partnere, uključujući Kanadu i Meksiko, najavio je predsednik Donald Trump. Ova odluka predstavlja značajnu eskalaciju njegove trgovinske politike, dok Kina istovremeno uvodi mere odmazde.
U izjavi novinarima na letu predsedničkog avoina u nedelju, Tramp je rekao da će dodatno da najavi recipročnu carinsku politiku već u utorak ili sredu, čime bi se američke carinske stope uskladile s onima od trgovinskih partnera.
„Ako oni naplaćuju nama, mi ćemo naplaćivati njima,“ rekao je Tramp, nagoveštavajući brzu primenu novih mera, prenosi N1 Sarajevo.
Odgovor Kanade i Europske unije
Premijer kanadske provincije Ontario, Dag Ford, osudio je Trampovu odluku, optuživši ga za “stalno pomeranje ciljeva i haos koji ugrožava ekonomiju”.
Kanada, Brazil i Meksiko su najveći izvoznici čelika u SAD, dok je Kanada daleko najveći snabdevač aluminijuma, čineći 79% ukupnog američkog uvoza primarnog aluminijuma u prvih 11 meseci 2024. Meksiko je ključni dobavljač aluminijumskih legura i otpadnog aluminijuma.
Evropska komisija u ponedjeljak je upozorila da će EU “reagovati da bi zaštitila svoje interese” ako Tramp nastavi s uvođenjem carina. “Ne vidimo nikakvo opravdanje za uvođenje carina na naš izvoz”, saopštila je Komisija, ističući da će pričekati službene detalje pre donošenja odluke o protivmerama.
Reakcije iz Francuske i Kine
Francuski predsednik Emanuel Makron poručio je da je spreman da ide „licem u lice“ s Trampom po pitanju carina, podsećajući na ranije trgovinske sukobe između Vašingtona i Brisela.
„Ako uvedete carine na više sektora, to će povećati troškove i izazvati inflaciju u SAD. Da li to zaista žele američki građani? Nisam siguran,“ rekao je Makron u intervjuu za CNN.
Trampova odluka dolazi u trenutku kada Kina već sprovodi sopstvene mere odmazde. Prošle sedmice Peking je uveo carine od 15% na američki ugalj i tečni prirodni gas (LNG), te 10% na sirovu naftu, poljoprivrednu opremu i pojedinačna vozila. Pored toga, Kina je pokrenula istrage protiv nekoliko američkih kompanija, uključujući Google.
Trgovinske tenzije i ekonomski efekti
Finansijska tržišta su na Trampove izjave reagovala prilično mirno, ali su cene zlata i aluminijuma porasle. Cena zlata je skočila za više od 1%, dosegnuvši rekordnih 2.896 dolara po unci, dok je cena aluminijuma porasla za 0,3% na 2.635 dolara po toni.
Ove carine podsećaju na Trampovu prvu administraciju, kada je 2018. uveo carine od 25% na čelik i 10% na aluminijum, ali je kasnije omogućio određene kvote bez carina za zemlje poput Kanade, Meksika i Brazila. Njegov naslednik, Džo Bajden, proširio je ove kvote na Veliku Britaniju, Japan i EU, a američka proizvodnja čelika je u međuvremenu pala.
Pored novih carina na čelik i aluminijum, Tramp je također signalizirao mogućnost uvođenja carina protiv tajvanske industrije poluprovodnika, koju je bez dokaza optužio za krađu američkog poslovanja. Tajvanski zvaničnici će ove sedmice putovati u SAD da bi pokušali da izbegnu ovu trgovinsku barijeru, javlja Gardijan.
Ostaje da se vidi kako će ove mere uticati na globalne trgovinske odnose i hoće li doći do novih protivmera od strane američkih trgovinskih partnera.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare