U Češkoj ostaje oko 300.000 izbeglica iz Ukrajine

Svet 27. mar 202320:44 4 komentara
GIL COHEN-MAGEN / AFP

U Češkoj koja je od početka rata u Ukrajini privremeno prihvatila 502.000 izbeglica iz te ratom pogođene zemlje, ostalo je manje od 300.000 Ukrajinaca, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Češka je izbeglicama odobrila vize i privremeno utočište nakon čega su se neki Ukrajinci vratili u domovinu dok je deo otišao u druge zemlje.

Procenu će češki MUP precizirati krajem marta do kada izbeglice iz Ukrajine moraju da zatraže da im bude produžen boravak a privremeno utočište i vize će im važiti do marta 2024. godine.

Češki ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan saopštio je u martu da očekuje prema iskustvima iz sličnog tipa migracijskih kriza da će u zemljama u koje su izbegli ostati 40 do 45 odsto ljudi koje je rat naterao da napuste svoje domove.

Rakušan je upozorio da je u Češkoj specifična grupa izbeglica jer su to mahom žene i deca.

Češka vlada prodlužila je do marta 2024. godine pravila kompenzacija za smeštaj izbeglica iz Ukrajine u pansionima i hotelima.

Izmene tzv. leks Ukrajina, zakona koji reguliše pomoć za izbeglice iz Ukrajine, računaju na to da izbeglice od jula mogu maksimalno 150 dana da borave besplatno, dok će nakon toga morati da plate deo troškova.

Od plaćanja su oslobođene majke sa malom decom, invalidi i stari.

Vlada nastoji da izbeglice što kraće vreme provedu u kolektivnom smeštaju u halama ili salama u školama, ne duže od mesec dana a u hotelima i pansionima do tri meseca.

Ukrajinske izbeglice i same traže da što pre nađu posao i krajem januara zaposleno je bilo 94.400 izbeglica, od toga više nego dve trećine su žene.

Ministar rada Marijan Jurečka kazao je da zahvaljujucí doprinosima zaposlenih Ukrajinaca za socijalno, penzijsko i zdravstveno osiguranje pomoć koja je isplaćena izbeglicama počinje da se vraća u budžet a neka preduzeća dobila su radnike koje su ranije bez uspeha tražila.

Zbog jezičke barijere i problema sa priznavanjem kvalifikacije ukrajinske izbeglice uglavnom rade fizičke i pomoćne poslove.

Istraživanje agencije PAQ Riserč pokazalo je da je privatna pomoć izbeglicama koju su dali sami Česi nevezano za vladu iznosila u proseku oko 130 evra po domaćinstvu.

„Volja da se prihvate izbeglice smanjila se prošle godine izmedju marta i juna ali od tada se ne menja mnogo. I dalje velika većina Čeha podržava da se prihvati oko 150.000 izbeglica na odredjeno vreme“, kazao je sociolog Danijel Prokop iz PAQ Riserč.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare