U Kaliforniji sastanak predsednice Tajvana i predsednika Predstavničkog doma SAD

Svet 05. apr 202321:54 6 komentara
REUTERS/David Swanson

Predsednik donjeg doma američkog Kongresa Kevin Makarti (Kevin McCarthy) sastao se u Kaliforniji sa predsednicom Tajvana Tcai Ing-ven, koja je došla u istorijsku ali i politički osetljivu posetu SAD dok jačaju tenzije sa Kinom.

Tajvan je još od građanskog rata u Kini 1949. godine samoupravno ostrvo sa demokratskom upravom, a komunistička Kina ga smatra svojom teritorijom i svaku interakciju tajvanskih i američkih zvaničnika smatra – izazovom svome suverenitetu.

Makarti i Cai su se nakratko rukovali ispred predsedničke biblioteke Ronald Regan u Simi Valiju na jugu Kalifornije, pa su ušli unutra na zakazani višečasovni sastanak tajvanske predsednice i delegacije Kongresa sastavljene od demokratskih i republikanskih poslanika.

Ni Makarti ni Cai nisu davali izjave, a ispred biblioteke su se okupile male grupe prokineskih i protajvanskih demonstranata, sa transparentima.

Cai je na jednonedeljonoj turneji po SAD i centralnoj Americi.

Kada je prošle godine tadašnja predsednica donjeg doma Kongresa Nensi Pelosi posetila Tajvan, Kina je izvela najveće vojne manevre sa bojevom municijom decenijama unazad i ispalila je projektil koji je preleteo ostrvo. Kina se takođe povukla iz klimatskih pregovora sa SAD.

Povodom sadašnje posete predsednice Tajvana i njenog susreta sa Makartijem, Kina je najavila oštar ali nespecifikovan odgovor.

Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena ocenila je da nema ničeg novog ili provokativnog u ovoj poseti, jer je šesta po redu.

Kina je danas krenula u patrole i inspekcijske akcije u centralnim i severnim vodama Tajvanskog moreuza, izvestili su tajvanski državni mediji, a jugoistočno od Tajvana primećen je i kineski nosač aviona Šandong.

SAD su do 1979. godine priznavali Tajvan kao predstavnika Kine, ali su potom priznali vladu u Pekingu a povukli priznanje Tajvana. Međutim, zadržali su bliske odnose sa ovim ostrvom.

Kina smatra Tajvan svojom teritorijom u sklopu sistema „jedna zemlja – dva sistema“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare