Ubistvo američkih vojnika u Jordanu - šta znamo do sada?

author
Pavle Jakšić
29. jan. 2024. 18:07
United States Mideast
Tanjug, Planet Labs PBC via AP | Tanjug, Planet Labs PBC via AP

U kojoj američkoj bazi su napadnuti vojnici, i koliko eskalacija sukoba koja i Jordan stavlja na mapu konflikata može dodatno da zagreje bliskoistočno bure baruta?

Trojica američkih vojnika su poginula, a više od 25 je ranjeno, u napadu dronom na malu američku vojnu bazu na severoistoku Jordana i to su prve američke žrtve na Bliskom istoku od početka rata u Gazi, kako je saopštila Centralna komanda SAD.

Eskalaciji nasilja u Gazi, Jemenu, Libanu, Siriji pridružio se tako i Jordan, odnosno Iran, pošto su američki zvaničnici naveli da su dron poslali militanti koje upravo on podržava, a da je napad došao iz Sirije, kako je naknadno elaborirala i Bela kuća.

"Bajden je za napad okrivio 'radikalne militantne grupe koje podržava Iran'. Još se utvrđuje koja konkretna grupa je za taj napad odgovorna."


Američki presednik Džozef Bajden, čija je uloga u blistoistočnom sukobu uveliko pod velikom lupom američke javnosti, tako se našao u novom problemu. Otud i promptnost odgovora, nakon što su Bajdena o tome obavestili ministar odbrane Lojd Ostin, savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven i glavni zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Džon Finer.

U svom obraćanju Bajden je poručio da će Sjedinjene Američke Države „sve krivce pozvati na odgovornost u vreme i na način koji mi izaberemo“.

1706528558-Tan2024-01-2822372631_7-1024x683.jpg
Tanjug, AP Photo/Jacquelyn Martin | Tanjug, AP Photo/Jacquelyn Martin



Republikanci, među kojima je najradikalniji senator Lindzi Grejem, zahtevaju direktan okršaj sa Iranom, pa je u svojoj jučerašnjoj izjavi Grejem kratko izjavio "Udarite Iran sada, udarite ih jako".

"Kada Bajdenova administracija kaže 'nemoj', Iranci kažu 'hoću'. Retorika Bajdenove administracije pada na gluve uši u Iranu. Njihova politika odvraćanja od Irana je očajno propala. Bilo je preko 100 napada na američke snage, a Iran je nepokolebljiv". Republikanski senator Lindzi Grejem


Dan kasnije, stigao je demanti iz Jordana, u kojem se navodi da se napad u kojem su ubijeni američki vojnici (identiteti pripadnika službe će biti sakriveni do 24 sata nakon što budu obavešteni njihovi najbliži srodnici) nije dogodio na jordanskom tlu, nego u Siriji, kako je izjavio portparol jordanske vlade Muhamed al Mubaidin, a preneo Rojters.

On je jordanskoj javnoj televiziji Al Mamlaka rekao da je "cilj napada bila američka baza Al-Tanf u Siriji, a ne baza u Jordanu".

Američki zvaničnici, i mediji, ipak se drže prvobitne informacije, da se radi o maloj američkoj bazi u Jordanu, Kuli 22, na granici sa Sirijom.

Šta je Kula 22 (Tower 22)?


Malo toga se javno zna o bazi koja je došla u žižu javnosti. Pretpostavlja se da ona predstavlja logističku podršku operacijama u bližem regionu, i da se u bazi nalazi 350 vojnika američke vojske i vazduhoplovstva.

Kula 22 nalazi se u blizini garnizona Al-Tanf, koji se nalazi preko granice u Siriji, i u kojem je smešten mali broj američkih vojnika. Al-Tanf je bio ključan u borbi protiv Islamske države i preuzeo je važnu ulogu u okviru američke strategije za obuzdavanje iranskog vojnog jačanja u istočnoj Siriji.

Kula 22 se nalazi dovoljno blizu američkih trupa u Tanfu da bi potencijalno mogla da predstavlja neki vid njihove ispostave, dok istovremeno bdi nad ostacima Islamske države u regionu, i suprotstavlja se militantima koje podržava Iran u toj oblasti.


Al-Tanf


Al-Tanf je američka vojna baza u američkom okupiranom delu provincije Homs u Siriji koja se nalazi 24 km zapadno od graničnog prelaza Al-Valid u sirijskoj pustinji. Okolna demilitarizovana zona nalazi se duž granice između Iraka i Sirije i granice između Jordana i Sirije. Garnizon se nalazi duž izuzetno važnog logističkoh mesta, autoputa M2 (Bagdad-Damask).

Značajno prisustvo oružanih snaga Sjedinjenih Država datira od početa 2016. godine intervencije pod vođstvom Amerike u sirijskom građanskom ratu, koja je imala za cilj i obučavanje boraca oružane opozicione grupe Nove sirijske armije, koja je raspuštena i ponovo se pojavila kao Revolucionarna vojska komandosa u borbi protiv Islamske države (ID).

Sjedinjene Države na Revolucionarnu vojsku komandosa gledaju kao na deo „proverene sirijske opozicije“, i ovim borcima je dozvoljeno samo da pokreću ofanzive protiv ID, a ne i protiv sirijskih oružanih snaga.

U decembru 2021. objavljeno je, prema izraelskim obaveštajnim i vojnim izvorima, da se u bazi Al-Tanf nalazi 350 pripadnika vojnog osoblja i civila, uključujući britanske i francuske snage koje su opisane kao "eksperti za obaveštajne službe".
U avgustu 2022. objavljeno je da se u Siriji nalazi oko 900 američkih vojnika, pri čemu je većina njih podeljena između baze Al-Tanf i istočnih sirijskih naftnih polja. Od 2024. baza je nastavila da služi kao štab Revolucionarne vojska komandosa i kontingenta od najmanje 200 američkih vojnika koji deluju u ime koalicije CJTF-OIR - kombinovana zajednička radna grupa, odnosno multinacionalna vojna formacija koju je osnovala međunarodna koalicija protiv Islamske države predvođena SAD, sa navedenim ciljem da „degradira i uništi“ tu organizaciju.

Zvaničan naziv operacije je "Inherent Resolve", i predvodi je Centralna armija Sjedinjenih Država, uz vojne snage i osoblje iz preko 30 zemalja, uključujući Australiju, Kanadu, Dansku, Francusku, Jordan, Belgiju, Saudijsku Arabiju, Tursku, i dr.

Da li će Sjedinjene Države ukoriti svog saveznika Jordan, ostaje da vidimo. Činjenica je da je jordanska vojska jedan od najvećih primalaca stranih vojnih sredstava Vašingtona.

U kraljevstvu se nalaze stotine američkih trenera i Jordan je jedan od retkih regionalnih saveznika koji održava opsežne vežbe sa američkim trupama tokom cele godine. Američke snage su u Jordanu u zvanično definisanoj misiji savetovanja i pomoći.

Od početka sirijskog sukoba 2011. godine, Vašington je potrošio stotine miliona dolara kako bi da pomogao zvaničnom Amanu da uspostavi razrađen i održiv sistem nadzora poznat kao "Program granične bezbednosti", kako bi zaustavio infiltraciju militanata iz Sirije i Iraka.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama