Ubistvo bivšeg japanskog premijera Šinza Abea šokiralo svetske lidere

Svet 08. jul 202214:08 > 17:06 0 komentara
REUTERS/Issei Kato

Ubistvo bivšeg premijera Japana Šinza Abea izazvalo je zaprepašćenje i osude širom sveta. Aktuelni japanski premijer Fumio Kišida, koji je prekinuo predizborne aktivnosti i vratio se u Tokio, nazvao je ubistvo "podmuklim i varvarskim", javlja Asošiejted pres.

Bela kuća je saopštila da pažljivo prati situaciju i da saoseća sa Abeovom porodicom i narodom Japana. „Šokirani smo i tužni zbog napada na bivšeg japanskog premijera Šinza Abea“, navodi se u saopštenju.

Bivši predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je napad na Abea poražavajuć. On je Abea opisao kao „istinski velikog čoveka i lidera“, prenosi Frans pres.

Povezane vesti

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel osudio je napad na Abea, kojeg je nazvao „pravim prijateljem“ i „žestokim borcem za multilateralni poredak i demokratske vrednosti“.

Nemački kancelar Olaf Šolc objavio je na Tviteru da je „zapanjen i duboko tužan“ zbog Abeovog ubistva. Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok saopštila je da je „šokirana“ napadom.

Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je da je „duboko šokiran“ ubistvom i osudio „odvratan napad“.

Ruski predsednik Vladimir Putin naveo je da Abeova smrt predstavlja „nenadoknadiv gubitak“. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je zemlja „šokirana“ napadom.

Abeovo ubistvo osudili su i britanski premijer Boris Džonson, španski premijer Pedro Sančez i vlada Italije.

Šinzo Abe je rođen u poznatoj političkoj porodici 21. septembra 1954. Bio je sin bivšeg ministra spoljnih poslova Šintaroa Abea, i unuk bivšeg premijera Nobusukea Kišija.

Završio je političke nauke na tokijskom univerzitetu Seikei, nakon čega se dodatno školovao u SAD, i zaposlio u japanskoj kompaniji Kobe stil (Kobe Steel). U ministarstvo spoljnih poslova dolazi 1982. godine, kao član tada vladajuće Liberalno demokratske partije (LDP).

Za šefa kabineta premijera Junićira Koizumija postavljen je 2005. i iste godine postaje predsednik LDP. Funkciju premijera obavljao je od 2006. do 2007. i ponovo od 2012. do 2020. godine, kada je iz zdravstvenih razloga podneo ostavku.

Smatra se zaslužnim za period stabilizacije Japana nakon ekonomskih problema, ali i zaoštravanje odnosa sa Južnom Korejom i Kinom i jednim delom japanskog društva, zbog nacionalističke retorike i poziva na izmene pacifističkog ustava Japana.

Bajden: Zaprepašćen sam i duboko rastužen

Ubistvo bivšeg japanskog premijera Šinza Abea je „tragedija za Japan i za sve koji su ga poznavali“, rekao je američki predsednik Džo Bajden

Bajden je rekao u saopštenju da je „zaprepašćen, šokiran i duboko rastužen vešću o ubistvu“ odajući priznanje čoveku koji je, kakoje naveo „posvetio svoj život“ služenju japanskom narodu.

„Nasilje vatrenim oružjem uvek duboko obeleži stnanovništvo koje je žrtva toga“, rekao je Bajden, u čijoj zemlji se redovno dešavaju ubistva vatrenim oružjem.

„SAD su uz Japan u ovom trenutku žalosti“, rekao je Bajden.

Bivši predsednik SAD Barak Obama rekao je da je „šokiran i rastužen“ ubistvom svog „dugogodišnjeg prijatelja i partnera“. Šinzo Abe se posvetio istovremeno zemlji kojoj je služio i izuzetnom savezu izmedju SAD i Japana, rekao je Obama.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!