
Rusija je razvila jedan od najsofisticiranijih sistema protiv bespilotnih letelica na svetu - i rasporedila ga u oblast Moskve, da zaštiti grad od ukrajinskih dronova. To je bio uzaludan posao, piše Forbes.
Ukrajinska glavna obaveštajna služba je navodno ušla u trag i raznela radar Valdaj i sistem za ometanje, potencijalno otvorivši put bespilotnim letelicama za napad na Moskvu, piše Forbes.
U noći između 6. i 7. februara nešto je eksplodiralo u gradu Dolgoprudni, severno od ruske prestonice. I neko je snimio eksploziju telefonom, očekujući da se ona dogodi.
„Eksplozivna naprava je uništila dva ruska radarska sistema Valdaj, dizajnirana za 24-časovno automatsko otkrivanje i suzbijanje bespilotnih letelica. Vojna jedinica u kojoj se dogodila eksplozija odgovorna je za bezbednost vazdušnog prostora iznad Moskve“, rekao je direktor obaveštajne službe.
Nejasno je kako su Ukrajinci pronašli i navodno oštetili sistem Valdaj, koji uključuje najmanje jedno vozilo i nekoliko odvojenih senzora, raspoređenih u vidu jedne jedinice.
To što postoji video jasno implicira da se ukrajinski agent prišunjao Valdaju i podmetnuo eksploziv, navodi Forbs.
Ako se to zaista desilo, to je bila rizična operacija u gusto naseljenom regionu oko 480 kilometara od linije fronta u Ukrajini.
Ali to ne bi bilo bez presedana. Ukrajinski agenti su se više puta infiltrirali na rusku teritoriju kako bi sabotirali ratne avione, brodove i druge vredne ciljeve, navodi ovaj medij.
Valdaj je očigledno bio vredan takvog rizika. Potpuno novi sistem, što je prilično retko u ruskoj službi, kombinovao je pasivne radio detektore, infracrvene senzore, radare i sisteme koji reaguju na buku za otkrivanje i ometanje malih dronova koje je teško detektovati. Valdaj može da ih registruje sa udaljenosti od čak 10 kilometara.
Elektromehanička fabrika Lianozovo u Moskvi počela je da razvija Valdaj 2016. godine.
Prvi primerak je ušao u vojnu službu pre samo četiri godine.
Međutim, čak i najsofisticiraniji sistem protiv bespilotnih letelica je ranjiv na najosnovnije sredstvo napada: neko mu priđe i postavi bombu.
Uz to, postoje dokazi da je Valdaj takođe ranjiv na iste dronove koje bi trebalo da otkrije i blokira.
Godine 2022. ukrajinski dron je navodno pogodio sastavni deo Valdaja negde blizu linije fronta u Ukrajini.
U ovom trenutku, ukrajinske snage šire svoju kampanju dubokih udara na ruske vazdušne baze, fabrike i naftna postrojenja. Napadi na rusku naftnu industriju prošlog meseca možda su potisnuli čak 10 odsto proizvodnje naftnih derivata u zemlji.
Ukrajina ispaljuje krstareće rakete na neke od velikih ciljeva, ali većinu dubokih udara izvodi svojom sve brojnijom flotom dronova dugog dometa.
Borba protiv bespilotnih letelica je prioritet za Ruse, jer ih rat sve više košta – i vojno i industrijski.
Oštetiti sredstva kojima Rusija eliminiše dronove je prioritet Ukrajine.
Toliko hitan da bi obaveštajna uprava zemlje mogla čak poslati nekoga na opasno putovanje od skoro 500 kilometara širom Rusije da postavi eksploziv u gluvo doba noći, navodi se u tekstu Forbsa.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare