Utrostručila se hapšenja zbog migracija u Švajcarskoj, pominje se i Srbija

Svet 19. jan 202318:23 0 komentara
MUP Srbije

Hapšenja zbog neregularne imigracije skoro su se utrostručila u 2022. godini u Švajcarskoj, premašivši 52.000 ljudi, pokazuju statistički podaci koje je objavila Savezna kancelarija za carinu i graničnu bezbednost.

Pročitajte još:

Broj uhapšenih zbog ilegalnog boravka u Švajcarskoj naglo je porastao u protekle tri godine, sa 11.043 u 2020. na 18.859 u 2021. i 52.077 prošle godine.

Decembarska cifra je manja u odnosu na novembar, ali je naglo porasla u odnosu na godinu dana ranije: prošlog decembra uhapšeno je 5.965 migranata, a decembra 2021. bilo ih je 2.617.

„To je uglavnom posledica neregularnih ulazaka migranata u Švajcarsku na istočnoj granici, kao i na južnoj granici“, odnosno na granicama s Austrijom i Italijom, navela je Savezna kancelarija.

Većina neregularnih migranata koji stižu u decembru su Avganistanci i Marokanci.

Broj osumnjičenih za krijumčarenje (476) je međutim 2022. praktično nepromenjen u odnosu na prethodnu godinu (478).

Od 1900. godine, stanovništvo u Švajcarskoj se više nego udvostručilo: tada je bilo 3,3 miliona, a danas Švajcarska ima 8,7 miliona stanovnika, uključujući 2,2 miliona stranaca.

Iako nije članica Evropske unije, Švajcarska je deo Šengenskog prostora i švajcarski carinici stoga ne vrše sistematske provere identiteta na granicama sa susednim zemljama (Francuska, Nemačka, Italija, Austrija i Lihtenštajn).

Neregularna migracija je opala tokom pandemije kovida-19, ali se povećala od ukidanja sanitarnih ograničenja u većini zemalja.

Naglo se povećala poslednjih meseci, posebno preko balkanske rute.

Krajem septembra, Austrija i Švajcarska su se dogovorile o „akcionom planu“ za suprotstavljanje tome, uključujući raspoređivanje zajedničkih patrola u prekograničnom železničkom saobraćaju.

Zemlje Evropske unije i Švajcarska su u oktobru zamerile Srbiji što služi kao kapija u EU za turske, indijske, tuniske, kubanske i burundijske migrante, do tada izuzete od viza za putovanje u Srbiju, odakle odlaze u EU.

Švajcarska je takođe pod snažnim uticajem migratornih kretanja, beležeći i do 1.100 presretanja nedeljno na istočnoj granici, ukazao je u oktobru Državni sekretarijat za migracije.

Od tada Srbija najavljuje vizni sistem za Tunižane i Burundance.

Švajcarska je 2022. primila oko 24.000 običnih tražilaca azila i oko 75.000 Ukrajinaca koji imaju poseban status zaštite, kaže Sekretarijat.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!