Kraljevska mornarica Novog Zelanda izgubila je svoj prvi brod u moru od Drugog svetskog rata, nakon što se jedan od njenih brodova nasukao kod obale Samoe.
HMNZS Manavanui, specijalizovani brod za istraživanje i snimanje okeana, naišao je na probleme oko jedne nautičke milje od ostrva Upolu u subotu uveče po lokalnom vremenu, dok je vršio istraživanje grebena, prenosi BBC.
Kasnije se zapalio, a potom i prevrnuo
Svih 75 ljudi na brodu evakuisano je u čamce za spasavanje i spašeno rano u nedelju, saopštile su odbrambene snage Novog Zelanda.
Zvaničnici su rekli da je uzrok potapanja nepoznat i da će biti istražen.
Incident se dogodio tokom olujnog i vetrovitog vremena.
Vojni zvaničnici su rekli da su se spasioci „borili“ sa strujama i vetrovima koji su gurali splavove za spasavanje i morske čamce prema grebenima, a talasi su činili napore spasavanja „izazovnim“.
Zvaničnici su rekli da ovo područje nije ispitivano od 1987. godine.
Posada i putnici broda – uključujući sedam naučnika i četiri strana vojna lica – biće smešteni na Samoi pre nego što se vrate na Novi Zeland.
Od 06:40 po lokalnom vremenu u nedelju, viđen je brod kako uveliko tone dok dim kulja iz njega.
Do 09:00 sati, bilo je ispod površine.
Ministarka odbrane Džudit Kolins opisala je incident kao „zaista tužan dan za mornaricu“ tokom konferencije za novinare.
Ona je dodala:
„Ali svi su bezbedni, a to , moram da kažem, zavisi od profesionalizma posade, obuke i njihove sopstvene hrabrosti.“
Dejv Pul, koji je bio svedok požara broda, rekao je novinskoj agenciji Rojters:
„Kada smo ušli u zaliv videli smo brod i bez dima. U roku od 15 minuta vatra i dim su bili vidljivi. Ubrzo je potonuo.“
HMNZS Manavanui je prvi od novozelandskih vojnih brodova koji su nenamerno potopljeni otkako je nacija učestvovala u pomorskim bitkama tokom Drugog svetskog rata.
Nekoliko drugih brodova je namerno potopljeno u međuvremenu iz različitih razloga, uključujući da služe kao olupina za ronjenje ili veštački greben.
Vojni zvaničnici su rekli da se njihovi napori sada okreću ka pokušaju spasavanja broda i minimiziranju uticaja potonuća na životnu sredinu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare