Za nekog heroj, za nekog brutalni vođa: Alberto Fudžimori preminuo u 87. godini

Svet 12. sep 202407:20 2 komentara
Bivši predsednik Perua Alberto Fudžimori
AP Photo/Martin Mejia, File/Tanjug

Bivši predsednik Perua Alberto Fudžimori, koji je osuđen za kršenje ljudskih prava i korupciju, preminuo je u 87. godini, potvrdila je njegova ćerka.

Keiko Fudžimori objavila je na društvenim mrežama da je bivši predsednik umro „posle duge borbe sa rakom“.

Fudžimorijev doktor je potvrdio da je umro od „raka jezika“, prenosi BBC.

Fudžimorijeve pristalice počele su da se okupljaju ispred njegove kuće čim je njegova ćerka objavila vest o njegovoj smrti.

„Nakon duge borbe sa rakom, naš otac Alberto Fudžimori je upravo otišao u susret Gospodu. Molimo one koji su ga voleli da nam se pridruže u molitvi za večni pokoj njegove duše. Hvala ti na puno, tata!“, naveli su u zajedničkoj objavi njegova deca Keiko, Hiro, Sači i Kendži.

Fudžimori je vladao Peruom između 1990. i 2000. pre nego što je bio primoran da se povuče sa funkcije zbog optužbi za korupciju i zloupotrebu položaja.

Prošlog decembra pušten je iz zatvora Barbadiljo u Limi nakon što je odslužio više od 15 godina od 25-godišnje zatvorske kazne.

Za svoje pristalice, Fudžimori je bio čovek koji je spasao Peru od brutalne maoističke pobunjeničke grupe, Sendero Luminoso (Sjajni put), i koji je oporavio ekonomiju nakon perioda naglo rastuće inflacije.

Ali za hiljade nevinih žrtava sukoba, Fudžimori je bio autoritarna ličnost i brutalni vođa.

Sin japanskih imigranata, Fudžimori je vladao gvozdenom pesnicom, navodi BBC, a njegovo vreme na funkciji obeleženo je dramatičnim obrtima.

Prvi put je izabran za predsednika 1990. godine, kada je pobuna bila na vrhuncu.

Dve godine kasnije, Fudžimori je raspustio Kongres, optužujući poslanike da su ga sprečili da preduzme mere koje su zemlji bile potrebne.

Njegova vlada je uspela da pobedi pobunjeničku grupu, ali uz veoma visoku cenu u ljudskim životima. Veruje se da je oko 69.000 ljudi stradalo od Fudžimorijevog režima.

Fudžimori je na kraju osuđen za kršenja ljudskih prava koja su uglavnom bila usmerena na siromašne autohtone zajednice.

Vladao je Peruom sve dok nije bio primoran da napusti funkciju zbog optužbi za korupciju. Tražio je azil u Japanu pre nego što se vratio u Čile, gde je i uhapšen.

Danas je njegova ćerka Keiko lider najveće političke partije u Peruu.

Izgubila je poslednje predsedničke izbore sa malom razlikom i već je najavila da će se ponovo kandidovati 2026. godine.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare