
Predsednički izbori u SAD održaće se 5. novembra, ali pobednik - demokratska kandidatkinja Kamala Haris ili republikanac Donald Tramp - možda neće biti poznat danima nakon zatvaranja birališta, piše Rojters.
Dok se glasački listići prebrojavaju, može se činiti da jedan kandidat vodi na osnovu prvih podataka, samo da bi rival smanjio razliku kako listići birača koji su odabrali drugi model glasanja budu stizali, navodi Rojters.
Godine 2020. neke države su doživele „crvenu fatamorganu“ u kojoj je Tramp vodio u izbornoj noći, pre nego što ga je u „plavoj smeni“ pretekao demokrata Džo Bajden – fenomen koji je Tramp koristio da pojača svoje više puta opovrgnute tvrdnje da su izbori pokradeni.

Demokrate obično žive u naseljenijim urbanim područjima, gde prebrojavanje glasova traje duže. Demokrate su takođe prihvatile glasanje poštom spremnije od republikanaca, nakon Trampovih lažnih tvrdnji da su glasački listići nepoverljivi i da im je potrebno više vremena da se broje od glasova na dan izbora.
Tramp je i ohrabrivao i kritikovao rano glasanje i glasanje putem pošte 2024. godine.
Od sedam kolebljivih država, koje će verovatno odlučivati o izborima, svaka ima svoja pravila za rukovanje i brojanje glasačkih listića.
Arizona
Glasanje putem pošte je izuzetno popularno u Arizoni; skoro 90 odsto birača je glasalo ranije, većina putem pošte, 2020. godine.
Izborni zvaničnici u Arizoni mogu da počnu da broje glasačke listiće poštom po prijemu, ali rezultati ne mogu biti objavljeni do sat nakon zatvaranja birališta.
Glasački listići poštom koji su stigli na sam dan izbora ne mogu se obraditi dok se biračka mesta ne zatvore. To je često priličan broj – 2022. ti „kasni prevremeni“ glasovi činili su jednu petinu svih glasačkih listića u okrugu Marikopa, najvećem u državi – i može potrajati danima da se prebroje.
Džordžija
Rano lično glasanje je popularno u Džorždiji, gde zvaničnici očekuju da će 65 do 70 odsto glasačkih listića biti dostavljeno pre izbora.
Glasački listići u odsustvu ili poštom, koji mogu činiti oko pet odsto glasova, mogu se proveriti – što uključuje korake kao što je provera potpisa – počevši od dve nedelje pre izbora, iako članovi biračkog odbora moraju da sačekaju dan izbora da bi počeli da ih prebrojavaju.
Svi prevremeni glasovi – lično i poštom – moraju se prebrojati i prijaviti do 20 časova u izbornoj noći, prema državnom zakonu.
Zvaničnici nastoje da se svi glasovi, uključujući i one sa dana izbora, izbroje do ponoći.
Glasački listići iz inostranstva i vojnika biće prihvaćeni do tri dana nakon izbora, ako se pošalju do 5. novembra. Zatraženo je više od 21.000 takvih glasačkih listića, tako da izuzetno tesni izbori možda neće biti konačni dok se ti glasovi ne uvrste.
Mičigen
Od izbora 2020. godine, Mičigen je prvi put uveo rano lično glasanje i počeo da dozvoljava jurisdikcijama sa više od 5.000 ljudi da počnu da obrađuju i broje glasačke listiće pošte osam dana pre dana izbora. Manje jurisdikcije to mogu učiniti dan pre 5. novembra.
Zvaničnici se nadaju da će te promene omogućiti državi da prijavi rezultate brže nego 2020. godine, kada glasački listići poštom nisu mogli da se obrađuju unapred.

To je stvorilo „crvenu fatamorganu” u izbornoj noći, kada je prebrojavanje glasova na dan izbora favorizovalo Trampa. Bajden je na kraju nadmašio Trampa po broju glasačkih listića poštom, za koje je trebalo više vremena da se izbroje. Tramp je lažno tvrdio da je žrtva prevare.
Nevada
Sporo brojanje glasova u Nevadi 2020. godine – mediji su tek pet dana nakon izbora javili da je većina glasala za Bajdena – pokrenulo je bezbroj mimova, ali zvaničnici kažu da bi promene od tada trebalo da ubrzaju proces.
Najznačajnije, okruzima je bilo dozvoljeno da počnu obradu i prebrojavanje glasačkih listića poštom 21. oktobra.
Ali Nevada i dalje možda neće odmah znati kome idu njeni glasovi. Glasanje putem pošte postalo je popularno i Nevada je jedina koja prihvata kasno stigle glasačke listiće.
Svaki glasački listić sa poštanskim žigom do 5. novembra i dalje će se brojati ako stigne u roku od četiri dana. Ovi kasni glasački listići su istorijski favorizovali demokrate, tako da bi do pomeranja ka Harisovoj moglo doći kako se glasovi prebrojavaju nakon dana izbora.
Severna Karolina
Izborni zvaničnici počinju da obrađuju i skeniraju glasačke listiće pošte uoči dana izbora. Nakon zatvaranja birališta, prvi prijavljeni rezultati će verovatno biti glasovi došli putem pošte, kao i rano lično glasanje. Glasovi na dan izbora biće brojani tokom cele večeri, a konačni rezultati se očekuju do ponoći.
Ako izbori budu blizu koliko ankete pokazuju, ishod u Severnoj Karolini može ostati nejasan nedelju dana ili više.

Glasački listići u odsustvu koji stignu 5. novembra, kao i glasački listići glasača iz inostranstva i vojnika, broje se tokom desetodnevnog perioda glasanja koji sledi nakon dana izbora.
Godine 2020. godine mediji su tek 13. novembra, 10 dana nakon izbora, javili da je Severna Karolina glasala za Trampa.
Pensilvanija
Možda najvažnije bojno polje, Pensilvanija nije imala jasnog pobednika 2020. četiri dana nakon dana izbora, pošto su zvaničnici pregledali ogroman broj glasačkih listića poštom.
Država je među nekolicinom koja ne dozvoljava izbornim radnicima da obrađuju ili broje glasačke listiće poštom do 7:00 po istočnoevropskom vremenu na dan izbora, što znači da će verovatno ponovo proći nekoliko dana pre nego što bude poznat ishod.
Sa više demokrata nego republikanaca koji glasaju putem pošte, rani rezultati – zasnovani na ličnim glasovima na dan izbora – verovatno će pokazati Trampa kao favorita, ali će se njegovo vođstvo verovatno smanjiti kako se bude prebrojavalo više glasačkih listića putem pošte.
Taj obrazac 2020. podstakao je Trampa da lažno tvrdi da je pokraden. Ove godine, novi zakon zahteva od većine okruga da u ponoć u izbornoj noći objave koliko je glasačkih listića preostalo da se prebroji, kako bi se sprečile teorije zavere.
Viskonsin
Poput Pensilvanije, Viskonsin je među retkim državama koje ne dozvoljavaju članovima biračkog odbora da obrađuju ili prebrojavaju glasačke listiće do izbornog jutra, što znači da prebrojavanje tih prvih glasova može kasniti.
Pored toga, mnogi najveći gradovi u državi transportuju glasačke listiće poštom na centralizovanu lokaciju radi tabelarne obrade. To može dovesti do toga da se značajan broj glasova prijavi odjednom u ranim jutarnjim satima, nakon zatvaranja birališta.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare