Pešić: Ovo je otvorena autokratija, Vučić se pita za sve

Vesti 20. okt 201520:48 > 20:49
N1

Vesna Pešić je, gostujući u Pressingu, rekla da u Srbiji postoji jedna otvorena autokratija, u kojoj se jedan čovek, Vučić, pita za sve. Ona navodi da je naše društvo propalo, da su reforme propale, a da su mere štednje katastrofalne. Narod je sve siromašniji, a jedna mala klika oko Vučića se bogati, navodi sociološkinja.

Komentarišući aferu Prisluškivanje, navela je da je i sama prošla kroz to, osamdesetih, a kasnije i devedesetih, kad se angažovala u antiratnom i opozicionom pokretu. Podseća da je 2001. godine, jedno šest meseci, data mogućnost da svi mogu da pogledaju svoje dosijee, i da je ona to učinila. Kako navodi, pola dana je provela čitajući ga i da je – kako su i dalje donosili – na kraju odustala.

Uverena je da sve to rade i danas, „i da i mejlove gledaju“.

„Verujem da je bio prisluškivan Pajtić, a zašto ne bi bio prisluškivan“, pita ona dodajući da je veliki revanšizam vlasti prema DS.

Govoreći o Pajtićevom odbijanju poligrafa, kaže da ne može poligraf da zameni sud i institucije. Poligraf se i ne priznaje na sudu, dodaje.

Pešić kaže da nema poverenja u rečenicu ‘radiće institucije sistema’. „Institucije sistema su na izdisaju, institucije ništa ne rade…  Mi sada imamo „firera“, jednog koji se pita za sve, prema tome to je jedna fraza koja ne znači ništa“.

Kaže da se u Srbiji za sve pita Vučić. „Prešli smo u otvorenu autokratiju, gde samo ono šta jednom čoveku zvizne kroz glavu to će da nam i bude“.

Dobili smo vladavinu najgorih, navodi ona.

Kako je rekla, SNS je uradio kamuflažu kad su počeli kao proevropska stranka. „A to što su imali jednu popustljiviju politiku prema Kosovu, platili smo zatvaranjem svih demokratskih procesa u Srbiji“, naglašava.

Mere štednje katastrofalne, reforme propale

„Vučić svaki put kaže da se svi dive Srbiji, da je on savršen, da su naše reforme najbolje… A mi smo postali država jednog pitanja – pitanja Kosova“, dodaje.

Ona kaže da naša zemlja ima katastrofalne mere štednje, i dodaje da je narod sve siromašniji, a da se jedna mala klika oko Vučića bogati. A što si siromašniji, dodaje, to se lakše kupuju glasovi.

„Srbija je prezadužena zemlja, mi smo se na zapadu zadužili kod njihovih banaka i oni vode računa da Srbija to vraća“, kaže Pešić.

Ona ocenjuje da imamo jedan disfunkcionalan sistem. „Ako morate masu partijskih ljudi da zapošljavate – evo Skupština je primila 136 ljudi da tamo sede i ne rade ništa – kad sve to treba da primiš, moraš da povećavaš poreze i takse… Naš BDP je smanjen, mi smo jedina zemlja u regionu koja je u recesiji“, kaže gošća Pressinga.

„Reforme da dobijemo sud, tužilaštvo, slobodu medija, a to je sve put ka EU – to je sve propalo“, ističe.

Ona dodaje da smo imali i proevropske i prodemokratske stranke na vlasti koje su se obrukale u privatizaciji, jer su uspostavile pljačku. „Kažu da je oko 50 milijardi dolara izvučeno iz Srbije preko te privatizacije“, dodaje Pešić.

Ali, ne može vlast da priča samo o tome šta je radila DS, ti imaš svoj program i treba da ispraviš greške koje su uradili, a ne da pet godina pričaš šta su oni radili, dodaje sociološkinja.

Imamo, dodaje, i jednu mržnju – kao da ne sme da postoji opozicija, već samo jedna stranka.

Upitana o današnjoj opoziciji, kaže da je ona nešto ojačala. „Ali nismo zadovoljni, voleli bismo da imamo jaču opozicionu partiju za koju bismo mogli da glasamo“.

„Izbora će biti, oni su potrebni samo Vučiću“

Govoreći o eventualnim izborima, kaže da su oni potrebni samo Vučiću: „Ti vanredni izbori su jedino potrebni njemu, da produži svoj mandat, dve po dve godine… Lični interes je u pitanju, bio bi mu mandat do 2020.“ Ona dodaje da smatra da će izbora sigurno biti u 2016. i podvlači da je premijer rekao da neće da ih raspisuju naredna tri, četiri meseca.

Kaže da to presecanje mandata nije dobro.

Važno je te četiri godine da se izgura mandat, da vidimo šta se dogodilo, da građani podvuku crtu, ako ti presecaš to na dve godine, to je jedna manipulacija, dodaje Pešić.

Navodi i da je spajanje izbora na lokalu i opštih – totalitaran postupak. „To je totalitarno, kad spajate izbore vi vršite pritisak na sve nivoe vlasti sa jednom centralnom kampanjom i to je krajnje nedemokratski“, kaže ona i kritikuje opoziciju što ne brani demokratske principe.

„Opozicija da se ujedini, svaka koalicija bolja od ove“

„Naše društvo je propalo, ljudi koji su pripadali srednjoj klasi sada nemaju ništa“, kaže sociološkinja i dodaje da se u Srbiji se ne ulaže u ljudski materijal, da se ne ulaže u mlade, da najstručniji odlaze iz zemlje. „Kada je propadanje toliko, odakle vam ljudski kapital za neke velike stranke“, rekla je na pitanje da li očekuje da se u Srbiji, na političkoj sceni, pojave „novi ljudi“.

Kaže da sada praktično postoji jedna stranka i da je, na neki način, pao višepartijski sistem.

„DS je pravila velike greške, treba da ih se otarasi i da pravi program pravih reformi, koji sada nema“, smatra Pešić.

Kako je istakla, svaka vlast treba da ima kritiku i opoziciju koju mora da zaštiti, a ne da je ukine. Demokratsko društvo mora da dozvoli da postoji kritika, naglašava.

„Kod radikala i tih ljudi postoji jedna mržnja prema DS, oni je ne ispoljavaju toliko prema drugima“, dodaje.

Govoreći o mogućnosti reintegracije LDP-a Čedomira Jovanovića i Socijaldemokratske stranke Borisa Tadića, kaže: „Ako smatraju da nešto mogu da urade, neka urade, ali mislim da su to političari koji teško da mogu da dobiju neku značajniju podršku“. Ipak dodaje da ne bi obeshrabrivala opoziciju. Neka rade svoj posao opozicioni, ako su uopšte opozicione stranke, dodaje Pešić, nekadašnja funkcionerka LDP.

Ipak, kako navodi, dobro je da se „opozicija ujedinjuje i da izađemo zajedno iz jednog ćorsokaka u kom se nalazimo i u kom smo s našli sa SNS“.

„Pa mi smo u katastrofi i svako vađenje iz katastrofe je bolje, i svaka koalicija je bolja od ove“, dodaje.

O izjavi Kostića: Panika dignuta zbog Uneska

Komentarišući izjave predsednika SANU Vladimira Kostića i reakcije vlasti povodom njih, rekla je da on ima pravo da iznese svoj stav.

Ako je neko na vlasti, ne znači da može da traži smenu predsednika Srpske akademije nauke i umetnosti i da ugrožava njegovu slobodu mišljenja, rekla je gošća Pressinga.

Predsednik države je strašno mnogo pogrešio što je tražio njegovu smenu – kako može on da se meša ko će da bude predsednik SANU?“, pita.

„Kad ti lično napadneš ljude to se oseća kao pretnja, ti si na vlasti, ne smeš nijednog građanina da napadneš… Stalno se poimence prozivaju ljudi… To su pretnje, ti ne smeš da se mešaš šta je ko rekao“, dodaje ona i podseća da to i premijer radi, koji je nedavno spominjao i glumicu Bojanu Maljević.

Stalno se ponavlja da se ne traži priznanje Kosova, kaže Pešić. „A Briselski sporazum je de fakto priznanje Kosova, i to je ta ‘normalizacija’. Svi smo rekli: to je de fakto priznanje, a Poglavlje 35 je kontrola realizacije onoga što je dogovoreno, i Kosovo je de fakto priznato“.

Ona kaže da vlada licemerje: „Sada se govori da se od nas traži da de fakto priznamo Kosovo, pa mi smo ga de fakto priznali!“

Pešić smatra da je panika dignuta zbog zahteva za prijem Kosova u Unesko. Besmisleno je zaustaviiti članstvo Kosova a i kontraproduktivno, ti članstvom preduzimaš odgovornost za te spomenike, koji su pod zaštitom Uneksa, smatra Vesna Pešić. Ona dodaje da to ne bi vodilo rušenju srpske baštine, i da oni to žele – mogu rušiti i danas. Dodaje da su manastiri imovina SPC i da joj to niko ne može uzeti.

„Pa naravno da je to potpuno tačno, što je akademik Kostić rekao, ako mi stalno hoćemo da živimo u izmišljenoj realnosti i da nas sapliću raznorazna manguparija na vlasti, pa od nas nikad ništa neće biti“, dodaje.

O susedima: Svi zajedno u EU

Govoreći o odnosima sa Hrvatskom, kaže da su bili mnogo bolji ranije nego danas. „Svaki dan su neka prepucavanja, oko Stepinca i izbeglica… Imate Vulina koji je gotovo zadužen za svađu sa Hrvatskom, a i oni pred izbore podbadaju“, rekla je navodeći kao primer i izjave premijera Milanovića koje smatra nepotrebnim. „Ja sam čula Milanovića koji je danas rekao: pustite Srbe, nećemo više da se kačimo sa njima, čućemo se za pet godina… Što stvarno ne zvuči dobro“.

Odnosi sa Hrvatskom su kičma Balkana i to bi bilo dobro da se malo smiri, a ništa dobro i ne donosi srpskoj manjini tamo, dodaje.

Govoreći o odnosima sa BiH, kazala je da je on refleksija odnosa sa RS. BIH ne može na evropski put dok se ne uspostavi kao država, a RS to onemogućava, a ovi drugi su prešli u neku kuknjavu o žrtvama, i nemam utisak da to može da se prevaziđe, dodaje. Podsetila je i na napad na Vučića u Potočarima. „Ja sam smatrala da ne treba da ide u Srebrenicu, bila je predigra, ne moraš sve to, nek ode neko drugi… On je čovek koji je slavio Ratka Mladića… Pa je bila i ona rezolucija prethodno… Ne moraš da imaš toliko uloga.“

Nama bi bilo u interesu da BiH uhvati korak, zatim Makedonija i da svi idemo u EU – sve ovo što je bilo pod turskom vlašću da uđe u Evropsku uniju, zaključuje Vesna Pešić.

Pogledajte kako je Vesna Pešić odgovarala na pitanja sa društvenih mreža: