
Članica vladinog Saveta za borbu protiv korupcije Miroslava Milenović rekla je da fizički napad na nju u subotu shvata kao opomenu, posle nedavnog objavljivanja izveštaja o Diposu i pred objavljivanje izveštaja o trošenju javnog novca za reklamiranje u medijima.
Nisam fizički mnogo povređena, ali ako su mislili da ću da stanem, onda neko nije dobro odradio moj profil, na početku sam trke, izjavila je Miroslava Milenović sajtu Peščanik.
Podsetimo, Miroslava Milenović, forenzički računovođa i članica Saveta za borbu protiv korupcije, napadnuta je fizički u subotu u podne u haustoru zgrade u kojoj živi.
Za N1 u subotu, nakon napada, Milenović je rekla da je ranije primetila da je nepoznate osobe prate i da je o tome obavestila Službu za borbu protiv organizovanog kriminala kao i specijalnog tužioca, ali da od tada nije dobila nikakvu informaciju o istrazi.
Milenović je danas za Peščanik rekla da joj je žao što nije bila više skocentrisana, i nije zapamtila detalje u vezi sa osobama koje su je napale, ko je kako bio obučen, jer je bila iznenađena.
Navodi da je bila "samo udarena", da je dobila "lajt opomenu", za razliku od Ivana Ninića, njenog bliskog saradnika, koji je krajem avgusta pretučen, a u vezi sa čijim slučajem do sada takođe ništa nije urađeno. Navela je da je sa Ninićem i radila na izveštaju o Diposu.
"Očigledno da je njima mnogo veliki problem da se pronikne u političke strukture koje komanduju ovim prljavim stvarima... Jer ovo je previše nisko i previše prljavo i prosto ne mogu da se odredim prema tome", kaže.
O upadu Nikole Petrovića
Osvrćući se na izveštaj o Diposu, spomenula je i upad Nikole Petrovića, direktora EMS, u prostorije Saveta za borbu protiv korupcije, zbog navodne ugroženosti njega i njegove dece a zbog članova Saveta. Ona je navela da je on upao nenajavljen, a istakla je da u izveštaju pri tom nisu objavljene adrese stanovanja tih ljudi, već javnih objekata koje su ti ljudi zakupili. Ukoliko zakupljujete od države, taj dokument mora da bude javan, dodaje ona.
"Moram da kažem da to pokazuje silu koju imaju u ovom momentu, ali i to da je izveštaj Diposa tačan", kaže Milenović.
"Oni bi najviše voleli da mi (Savet) prestanemo da radimo i da se u toj trci izmorimo, ali neko od njih nije dobro odradio moj profil... Juče su mi pomogli da shvatim da sam na početku trke", rekla je Milenović za Peščanik.
Vrlo je jasno da pomaka nema u mnogim slučajevima, jer su politička i ekonomska elita vezale ruke pravosuđu, ocenjuje. "Pravosuđe danas u Srbiji ne postoji", kaže ona i dodaje da je ono politička marioneta.
Institucija policije ne poštuje prave profesionalce i ne poznaje ljude koji su sertifikovani u inostranstvu, odnosno, kako je rekla "blago u sebi". Ona je udavljena u moru afera takođe, dodaje Milenović, navodeći da je ona radila sam policajcima, i da individualne sposobnosti mnogih od njih izuzetno ceni.
Kako je rekla, mi živimo u razorenom društvu u kom premijer ima kuraži da kaže da ne može da reši privatizaciju sportskih klubova, ili Politike, niti da reši problem navijača, a u "sve se meša".
"Bahato ponašanje sa našim parama"
Novi izveštaj će pokazati koliko je tržište oglašavanja u Srbiji koje se plaća javnim novcem, ističe ona.
Veliki je problem što u ministarstvima, agencijama, fondovima, u javnim preduzećima, javni novac je "moj novac" - onog ko je na čelu te organizacije, odnosno tako se ponašaju, dodaje ona. U ovom izveštaju se pokazuju veze političkih stranaka koje su na čelu takvih preduzeća i ministarstava, kako određene poslove, mimo procedura, dovodeći procedure do apsurda, daju političkim istomišeljenicima. "Pričamo o jako velikom novcu i paradoksalno je da se to dešava i u javnim preduzećima koja su gubitaši, koja su na budžetskim jaslima, kakva je Železnica".
Telekom i Srbijagas ne žele da obelodane podatke, ističe ona. "Sa prošlom političkom garniturom smo imali osnivanje Arene Sport koja je na krajnje sumnjiv način odrađena i gde je vidno oštećen budžet Srbije, o čemu smo u ranijem izveštaju pisali... Trend je isti, samo su se igrači promenili, neki su se samo presvukli", kaže ona dodajući da je problem što su to naše pare.
To je paradoksalno - jer se radi o velikom novcu, za jednu zemlju gde su davanja socijalno ugroženim kategorijama mala, a smanjene penzije i plate, dodaje Milenović. U pitanju je, kako ocenjuje, bahato ponašanje sa našim parama.
Mislim da privatizacija medija neće ništa dobro doneti, da će određeni eksponenti političke i ekonomske elite pokupovati medije i da će stvoriti infrastrukturu za naredne izbore, navodi ona.
Građanima se radi plenidba zbog duga od hiljadu dinara, a imamo reprograme duga "ružičastoj televiziji", u milionima, pa reprogram reprograma, pa onda ona dobija i kredit od Agencije za podsticanje izvoza, verovatno da bi platila taj dug, kaže članica Saveta za borbu protiv korupcije. A, kako je dodala, finansijski tokovi određuju vlasnika, jer vlasnik je onaj koji daje kredit, i nije vlasnik Pinka ovaj koji je vlasnik.
Mi finansiramo svoje medijski mrak, ocenila je ona.
Gostovanje na Peščaniku možete da preslušate ovde:
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare