
Glavni i odgovorni urednik u beogradskom dopisništvu Radija Slobodna Evropa Miloš Teodorović ocenjuje da u Srpskoj naprednoj stranci postoji više frontova, i da to mogu biti čak i tri opcije – Aleksandar Vučić, Tomislav Nikolić i Zorana Mihajlović.
Teodorović je, gostujući u Novom danu televizije N1, rekao da mediji bliski Vučiću svojim pisanjem pokazuju da premijer vidi Nikolića i Mihajlović kao opozociju u SNS-u. On ocenjuje je Vučić veoma nesiguran unutar svoje stranke i da pokušava da očuva dominaciju u SNS-u eliminacijom svakog elementa koji bi mogao da ga destabilizuje, kao što je to učino marginalizovanjem opozicije na državnom nivou.
Teodorović, međutim, ne veruje da to nužno mora da dovede i do rascepa SNS-a. On smatra da naprednjaci, kao i sve vladajuće partije u Srbiji, okupljaju ljude koji neprekidno razmišljaju kako da očuvaju pozicije na kojoj su. Srpska politika se svela na čisto koristoljublje, primećuje gost Novog dana.
Reagujući na pisanje “Večernjih novosti” da će premijer u ponedeljak, po povratku iz Kine, saopštiti ko sprema udar na Vladu, Teodorović je rekao da je Vučić razvio politiku držanja javnosti na stalnoj tihoj vatri, koja na kraju može dovesti do toga da javnost otupi, pa kada se i stvarno desi nešto, javnost to ne prepozna.
Teodorović smatra i da Vučić strahuje da mu kontakti koje određeni političari imaju sa stranim ambasadorima, mogu naneti štetu, te da potezi koje on preduzima mogu ličiti na određeni nivo političke paranoje.
Urednik Slobodne Evrope pritom veruje da se precenjuje borba oko ruskog i američkog uticaja na Balkanu, iako je vidno da ruski uticaj u Srbiji jača, kako medijski, tako i politički. On podseća i da ruski mediji ništa manje ne kritikuju Vučićevu vladu, ali da se premijer nekako uvek obruši na zapadne medije, što je, kako veruje, možda nešto što lider naprednjaka vuče iz svoje radikalske prošlosti, kada je udar po Zapadu donosio određene političke poene.
Kada je reč o stanju u opoziciji, Teodorović se pita koliko su stranke poput DS-a danas relevantan politički faktor. On smatra da su Srbiji od opozicije potrebniji intelektualci jakog političkog karaktera, da stručno iznose stavove o svemu što nam se događa. U tom smislu bi, kako kaže, drušvo moralo da se se solidariše sa napadnutom članicom Saveta za borbu protiv korupcije Miroslavom Milenović, jer je opcija onih koji su spremni da progovore javno jedini način da se društvo podstakne na preispitivanje.
Teodorović je pozdravio i protest poljoprivrednika, ne želeći da ulazi u to da li je taj potez politički inspirisan, jer, kako kaže, paori su bili pametni da prepoznaju svoj interes i preduzmu nešto pre nego što bude kasno.
Svaki veći grad u Evropi može postati linija fronta
Osvrćući se na navodne pretnje koje je Srbiji uputila teroristička organizacija Islamska država, Teodorović kaže da je nemoguće biti optimista i da treba razmišljati o merama bezbednosti i raditi na duge staze, pre svega na edukaciji. On kaže da je imao iskustva sa porodicama čiji su članovi otišli da se bore u Siriji, i upozorava na stepen izolacije određenih zajednica i manjak osećanja kod dela bošnjačke manjine da pripadaju ovom društvu.
On ipak ističe da se problem mora rešavati na evropskom niovu. Smatra da nije pitanje da li se Islamska država može zaustaviti bez vojne sile, ali da jeste pitanje da li je to moguće na ovakav način gde svako bije svoju bitku. Mešetarenje, prema njegovim rečima, komplikuje situaciju. Smatra da je konflikt u Siriji vrlo verovatno, uz određene kompromise, izazov koji se lako može rešiti. Drugi problem je što svaki veći grad u Evropi može postati linija fronta, upozorava gost Novog dana.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare