Kada će se osobe istog pola u Srbiji ljubiti pred matičarem?

author
Maja Dragić
27. nov. 2015. 20:11
>
20:18
adam boban poljubac N1
N1 | N1

Presudom Evropskog suda za ljudska prava zemlje članice Saveta Evrope, moraju naći način da regulišu odnose dve osobe istog pola. Pravna kvalifikacija takve zajednice - da li brak ili životno partnerstvo - proizvoljna je. Presuda se odnosi i na Srbiju, ali oni koji bi trebalo da je sprovedu i sami podstiču predrasude.

Poljubac dve osobe istog pola nije moguć ukoliko stojite pred matičarom. A za takav korak tridesetogodišnji Dejan nije još spreman, ali bi, kako kaže, voleo da ima pravo na to.

"To nije ceremonija, mi ne bismo sad išli u crkvu i tamo se uzimali, to je samo jedan papir koji nam dozovoljava da se registrujemo", kaže on.

Takva registracija, odnosno Zakon koji bi uređivao odnos između dva muškarca ili dve žene, a kojim bi pripadnici LBGT zajednice imali ista prava kao i heteroseksualci u Srbiji ne postoji, podseća Goran Miletić iz organizacije Civil Right Defenders (Branioci ljudskih prava).

“Učinjeni su ti neki koraci. U javnosti se čulo da građanski zakonik koji će biti u javnoj raspravi cele naredne godine 2016, sadrži jednu odredbu koja kaže da će se zajednica osoba istog pola regulisati posebnim zakonom”, kaže on.

Do zakona o istopolnim brakovima teško će se doći ako poslušamo mišljenje ministarke Zorane Mihajlović, prve žene vladinog Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost. "Lično ja sam protiv zato što sam drugačije vaspitana i zato što sam majka", rekla je ona.

Ništa drugačije o zajednici osoba istog pola ne misli ni resorni ministar Aleksandar Vulin. "Tako nešto Vlada Srbije neće dopustiti, ja sam resorni ministar za porodične odnose, ja bi to morao da potpišem i to sigurno neću”, poručio je on.

Takve stavove predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava Meho Omerović naziva dodvoravanjem biračkom telu. "Tako da ja verujem da su i i izjave pojednih političara - pa čak i onih koji se direktno suprostavljaju predstavnicima LGBT populacije, kao što je to gospodnin Dragan Marković Palma koji je osuđen za takvo ponašanje - samo prolaznog karaktera", ocenjuje on.

U Ustavu republike Srbije brak je definisan kao zajednica između muškarca i žene. Da bi osobe istog pola imale jednaka prava nije neophodno menjati Ustav već imati političku volju kao što su to imali hrvatski poslanici kada su u Saboru prošle godine usvojili Zakon o životnom partnerstvu.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama