Reakcije opozicije: Konačno razaranje institucija

author
Tanjug
29. nov. 2015. 19:20
>
19:25
BG-VUCIC PARADOX-MMN(20151116-184300123).mxf.Still002
N1 | N1

Opozicione partije i pokreti u svojim reakcijama na optužbe Kurira na račun premijera Vučića, njegovog podvrgavanja poligrafu i načina na koji mediji o tome izveštavaju ističu da je na delu razaranje institucije države i "poligrafizacija" političkog života.

Pokret "Dosta je bilo - Saša Radulović" sapštio je da je u Srbiji na delu razaranje pravne države i zatražio da institucije hitno počnu profesionalno i nezavisno da rade svoj posao.

"Vanredna konferencija ministra policije, kao i vanredni program nacionalne televizije u službi Aleksandra Vučića, skandalozan su pokušaj konačnog razaranja svih državnih institucija izazivanjem haosa u glavama ljudi, unošenjem panike među građane i pakovanjem atmosfere nekakvog državnog udara", naveo je Pokret u saopštenju.

Taj pokret je dodao da u pravnoj državi policija i tužilaštvo rade svoj posao, a ne drže konferencije za novinare sa naoružanim ljudima u maskirnim uniformama u pozadini, ne ometaju sopstvenu istragu vestima o tome da je premijer bio na poligrafu i "prošao".

"U Srbiji se ni tužilaštvo ni policija očigledno ne pitaju ništa, nego premijer sam sprovodi istragu, naruči saslušanje samog sebe, 'naučnom' metodom - poligraf. A onda ministar policije na konferenciji za medije objavi da premijer nije kriv. Tužilaštvo i sud mu ne trebaju", naveo je Pokret.

Pokret je osudio i zloupotrebu frekvencije nacionalne televizije TV Pink za optuživanje stranih zemalja da učestvuju u izmišljenom državnom udaru, za iznošenje lekarskih nalaza pacijenata, zatim pisanje Informera i Kurira, koji na isti način učestvuje u kreiranju atmosfere straha.

U saopštenju Pokret je zatražio i da Ministarstvo kulture i informisanja i REM u skladu sa svojim ovlašćenjima spreči dalju zloupotrebu medija.

Poligrafizacija političkog života

Socijaldemokratska stranka upozorava da veštačko kreiranje atmosfere vanrednog stanja i tenzija u društvu, ozbiljno ugrožava stabilnost i demokratiju u Srbiji.

 „Nama je potrebna demokratizacija i borba ideja o ekonomskom razvoju, a ne poligrafizacija i borba tabloida za tržište u kojoj predstavnici vlasti aktivno učestvuju. U ratu tabloida su iznete i optužbe na račun premijera i one ne mogu da se rasprave u tim istim tabloidima, vođenim isključivo interesima vlastitih profita, već u institucijama sistema gde se brane demokratija i pravo, pre svega u parlamentu i sudu“, kaže se u saopštenju SDSS-a.

 „Očigledno je da se suočavamo sa brutalnom zloupotrebom medija u političke svrhe i zato apelujemo na nadležna regulatorna tela i institucije, koje smo godinama gradili u teškim okolnostima i koje su temelj demokratije, da reaguju sankcijama prema određenim medijima. Ukoliko regulatorna tela ne sankcionišu ovakvu zloupotrebu medija, onda i oni preuzimaju odgovornost“.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama