
Evropski komesar za proširenje Johanes Han izjavio je danas u Beogradu da je otvaranje prvih poglavlja u pregovorima Srbije i EU "početak suštinskog dela procesa pristupanja EU" koje za Srbiju postaje ostvariv cilj.
U obraćanju poslanicima Skupštine Srbije Han je rekao da je Srbija ostvarila veliki uspeh na putu ka EU, posebno u sprovođenju reformi, dijalogu sa Kosovom i saradnji sa susedima u regionu.
Han je rekao da je „14. decembar početak procesa“ i da je „sada potrebno potvrđivanje preuzetih obaveza i nastavak reformi“ posebno u oblasti pravosuđa, vladavine prava, borbi protiv korupcije, slobodi izražavanja „koja je sa stanovišta EU neprikosnovena“.
Han je dodao da je napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom ključan za dalji napredak Srbije u procesu evrointegracija.
Naveo je i da je Vlada Srbije nastavila ambiciozne privredne i strukturne reforme koje će doprineti stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja i koje će unaprediti konkurentnost i stvoriti nova radna mesta.
Han je kazao da je impresioniran i „pozitivnim i humanim načinom postupanja prema izbeglicama, koji su pod teškim okolnostima pristizale u Srbiju“. „To veoma cenimo i pružićemo podršku Srbiji u suočavanju sa ovim izazovom“, dodao je on.
Han je kazao da Srbiji sledi temeljno sprovođenje reformi i potvrđivanje preuzetih obaveza, da je potrebno sprovesti reformu u oblasti pravosuđa, borbi protiv korupcije i slobodi izražavanja koja je sa stanovišta EU neprikosnovena i od suštinskog značaja za EU.
Takođe, kako je dodao, neophodne su reforma u javnoj upravi, borba protiv diskriminacije i ekonomski razvoj.
„Srbiji su potrebne ove reforme ne zbog EU, već zato što mogu modernizovati Srbiju i doneti korist njenim građanima. Administracija će biti efikasnija, građani će imati pristup boljim javnim uslugama, zdravstvenoj zaštiti, a deca obrazovanju“, naveo je Han.
On je istakao i da je parlament ključni činilac u tom procesu, pošto je skupština mesto gde se ostvaruje konsenzus i gde treba da se razgovara o svim zakonima koji se usvajaju u procesu pristupanja EU.
Zbog toga hitan postupak usvajanja zakona treba primenjivati samo u vanrednim, specijalnim slučajevima jer je važno da se o zakonima raspravlja, dodao je evropski koemsar.
Han je kazao i da je impresioniran predsedavanjem Srbije OEBS-u i uspešnom organizacijom Ministarskog saveta.
On je dodao da je EU zasnovana na vrednostima demokratije i vladavine prava, da je pretrpela najgoru finansijsku krizu od Drugog svetskog rata, da je susedstvo EU i dalje nestabilno i da su pred njima brojni izazovi od terorizma i migracija do energetske nestašice u svetu.
„U svemu tome sve više zavisimo jedni od drugih.To su ne samo evropski izazovi nego globalni, koje moramo zajedno rešavati kao Unija i zajedno sa Srbijom“, istakao je Han.
Podsetivši da 28 zemalja članica EU podržava Srbiju na njenom evropskom putu, Han je ocenio da bi na Međuvladinoj konferenciji u Briselu, 14. decembra, „trebalo da otpočne konačan proces da se Srbija uvede tamo gde pripada, u porodicu EU“.
Izveštava Jovana Štetin:
Reforme važne za modernizaciju Srbije
Predsednica Narodne skupštine Maja Gojković sastala se Hanom koji je na tom sastanku istakao značaj reformi koje se sprovede u Srbiji navodeći da su one važne za modernizaciju Srbije i dobrobit građana.
Kako se navodi u saopštenju Skupštine Srbije Gojković je ukazala na značaj momenta posete evropskog komesara Srbiji uoči Međuvladine konferencije u Briselu 14. decembra, na kojoj se očekuje otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja, na osnovu pozitivnog izveštaja Evropske komisije.

Gojković je napomenula da je otvaranje prvih poglavlja poruka da je Srbija na pravom putu u reformama kojima je posvećena.
Gojković i Han su naglasili važnu ulogu parlamenata u regionalnoj saradnji, u okviru ukupnih procesa evrointegracija.