Protest novinara: Neprodati mediji da pripadnu zaposlenima

Vesti 14. jan 201615:45 > 19:27
Tanjug/Sava Radovanović

Novinari i zaposleni u medijima u Srbiji, koji nisu prodati u postupku privatizacije medija, protestovali su ispred zgrade Vlade Srbije i premijeru Aleksandru Vučiću i Vladi predali zahtev da se bez odlaganja sprovedu odredbe Zakona o javnom informisanju i omogući da neprodati mediji pripadnu zaposlenima.

Protest je organizovalo Udruženje novinara Srbije (UNS), a održan je ispred zgrade Vlade Srbije.

Na protestu se učestvovali zaposleni RTV Vranje, RTV Bor, Radio Subotica i još 15 lokalnih i regionalnih medija iz cele Srbije traže da se bez odlaganja primeni zakon i vlada hitno obezbedi prenos kapitala tih medija na zaposlene i bivše zaposlene u medijima, koji na to imaju pravo i okonča privatizaciju medija za šta se obavezala da će završiti do 31. oktobra 2015.

Predsednik Izvršnog odbora UNS Petar Jeremić pročitao je na skupu ispred Nemanjine 11, pismo sa zahtevima Vučiću.

Prema njegovim rečima, UNS je pre mesec dana zatražilo prijem kod premijera da bi ga upoznali sa blokadom, koja je nastala zbog različitog tumačenja zakona i zbog čega je, sada već više od četiri meseca, zaustavljen prenos kapitala, bez naknade, na zaposlene u medijima u privatizaciji.

Tražimo i da Vlada izmeni Uredbu o pravilima za dodelu državne pomoći medijima u delu kojim se maksimalni iznos pomoći ograničava na 23 miliona dinara na tri godine, rekao je on.

Tanjug/Sava Radovanović

Prema njegovim rečima, to rešenje obesmišljava projekno finansiranje medijskih sadržaja od javnog značaja, kaže u zahtevima u pismu premijeru, koji je potpisala predsednica UNS Ljiljana Smajlović.

Potpredsednik UNS Nino Brajović izjavio je da su, pošto odgovora iz vlade na pozive UNS nema, prinuđeni da zahteve premijeru predaju na pisarnici Vlade Srbije. „Ponovo smo 12. septembra od Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva privrede zatražili da sprovedu zakon i ne uništavaju lokalne medije“.

Skupština UNS zatražila je 22. decembra od Vlade Srbije da do Nove godine ispuni zakonske odredbe, kojima se garantuje podela besplatnih akcija.

Ako se kršenje zakona nastavi, UNS je zatražilo da ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac i državni sekretar Saša Mirković podnesu ostavke jer su obećali da će novinari i zaposleni u medijima dobiti besplatne akcije, naveo je Brajović.

Tanjug/Sava Radovanović

Bivši diirektor RTV Vranje Zoran Veličković uputio je molbu premijeru da što pre donese bilo kakvu odluku, kako bi se konačno taj Gordijev čvor raspetljao.

Samo su dva rešenja – da ova jaka Vlada donese odluku poštujući zakone, koje je sama donela i obezbedi ono što obećanja 100 odsto kapitala u akcijama ili udela, a ko to ne možete, onda priznajte da je od države jača Agencija za
privatizaciju, pa nas onda i ugasite, poručio je on.

Ministarstva ćute

Zašto je taj član akta o javnom informisanju mrtvo slovo na papiru za N1 hteli da govore ni u Ministarstvu informisanja, a ni u Ministarstvu privrede.

Ipak, oglasila se Agencija za privatizaciju. I obelodanila obrt: prenos medija u ruke radnika vrši se po Zakonu o privatizaciji, a ne po aktu o javnom informisanju, te je uslov da zaposlenima pripadne medij taj da je firma svojevremeno oglasila prodaju.

Prema podacima Agencije, na današnji dan, postupak upisa udela bez naknade vodi se za 11 izdavača medija, dok za njih šest u ovom trenutku nemamo podatke o upisnicima, jer je postupak upisa i dalje u toku.

Dakle, za zaposlene u 17 medija još ima neke šanse. Ostali će suprotno odredbi Zakona o javnom informisanju, ali u skladu sa Zakonom o privatizaciji – biti ugašeni. Ili ne – ako ovaj protest urodi plodom.

Detaljnije u prilogu Adama Santovca: