
Deset godina posle smrti, Slobodan Milošević se vratio u živote građana kroz izjave političara i zahteve da mu se podigne spomenik. Istoričar Čedomir Antić smatra da je nova interpretacija Miloševića neminovna jer se suđenje u Hagu završilo njegovom moralnom pobedom. Ipak, kaže Antić, to ne znači da je Milošević bio dobar čovek ili političar.
"To što će dobiti spomenik ili biti premešten u Aleju Velikana ne čini ga dobrom čovekom. Bio je loš političar, tiranin, nastavljač komunističkog režima. Istoriju ne pišu sudije. Ako Srbija nastavi ovakav put opadanja, on će porasti u mišljenju jer on je ipak istrajao i nekim idejama, iako ga je možda smrt sprečila da i tu ne napravi truli kompromis", rekao je Antić.
Kaže da u građanskom ratu na prostoru biše Jugoslavije nije bilo nevinih, a da su drugi narodi svoje vođe, mediokritete koji su bili zločinci, glorifikovali i pretvorili ih u osnivače država.
"Danas u Kninu umesto da imamo spomenik toleranciji i pomirenju, imamo spomenik čoveku koji je bio rasista, koji je bio antisemita. Imamo spomenik Tuđmanu koji je govorio da su Srbi otišli i očistili zemlju, koja je čista kao u Zvonimirovo vrijeme. To je čovek koji je danas uzor hrvatskoj političkoj eliti, ne kažem hrvatskom narodu. Postavlja se pitanje zašto se ne bi pitalo i šta je bilo s Miloševićem. On je bio tiranin, nastavljač zločinačkog komunističog režima", kaže Antić.
Međutim, napominje da iz sveta nikada nije stigla podrška za tu vrstu borbe protiv Miloševića već samo optužbe da je kriv za ratove.
"I drugi su bili krivi za ratove pa su oslobođeni", ističe Antić.
On podseća da je jedan strani naučnik iz presude Radovanu Karadžiću izvukao deo koji se odnosi na Miloševića i dodaje da ga je začudila reakcija koja je usledila. Poteze i izjave lidera SPS, Ivice Dačića, koji su usledili, Antić tumači kao pokušaj da se ta stranka repozicionira, a rehabilitacija Miloševića se obavi u jednom delu biračkog tela.
"Sposobni Dačič, koga ne vezuje program, uspeo je da ujedini unuka Broza, unuka Miloševića i uvaženog demokratu Predraga j. Markovića", kaže gost Novog dana.
Odgovarajući na pitanje kako građani danas gledaju Miloševića, Antić podseća da je profesor na Filozofskom fakultetu gde predaje studentima na prvoj godini. Kaže da, tradicionalno, između dve trećine i tri četvrtine studenata smatra da je peti oktobar bio greška.
"I ja sam jako tužan zbog toga, ali moram da kažem da razlog tome ne leži u Miloševiću već u nekim mojim saborcima koji su slobodu prodali za Akonkagvu, za vilu, za džip, za tetovažu...", rekao je Čedomir Antić.
Istoričar smatra da je najveća Miloševićeva mana bila ta što je bio tiranin, a da sud u Hagu nije uspeo da dokaže odgovornost koja mu se stavljala na teret. Kaže da su to pokazale presude Međunardonog suda pravde u Hagu, kao i presude Miloševićevim saradnicima - Perišiću, Stnaišiću i Simatoviću. Antić objašnjava da je na kraju jedino moglo da mu se sudi za Kosovo.
Gost Novog dana kaže da danas polako tonemo u autoritarnost i da posle neuspešne tranzicije nemamo snagu i nemamo podršku velikih sila i regiona za demokratizaciju.
"Imamo vlast u vidu jednog čoveka, koji je navodno veoma uspešan i vodi jednu neuspešnu zemlju kao boljoj budućnosti, koji ima plebiscitarnu podršku građana. To nije posledica zatucanosti građana, već elita koje su podbacile. Takav čovek mora da fingira pluralizam. Umesto da se raspravlja o promeni Ustava, ulaskom u EU, reindustrijalizaciji zemlje, više švajcarski ambasador piše o tome, mi danas slušamo raspravu između bivšig Miloševićevih omladinaca", objašnjava gost Novog dana.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare