Sve deblji zidovi stoje pred izbeglicama

author
Miodrag Sovilj
25. avg. 2016. 22:00
>
23:04
BG-IZBEGLICE PKG-250816-MBS-1(20160825-174744134).mxf.Still001
N1 | N1

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je nakon sastanka sa mađarskim ministrom unutrašnjih poslova Šandorom Pinterom, da se razmatra ojačanje granica Srbije prema Makedoniji i Bugarskoj, uz podršku mađarske policije. Mađarska, istovremeno, ne odstupa od svojih mera - ograda i restriktivni sistem dozvola za ulazak u zemlju.

Podizanje ograde na granici, ispaljivanje vodenih topova na teritoriju Srbije, i naposletku, kontroverzni zakon o vraćanju izbeglica na teritoriju Srbije mimo uobičajenih procedura. Sve ove odluke mađarske vlade, donete jednostrano, izazivale su proteste srpskog državnog vrha. Danas, međutim, daleko prijateljskiji ton.

"Mi smo ovde danas dočekali našeg prijatelja, i mogu da kažem da je ministar unutrašnjih poslova Mađarske prijatelj Srbije", kaže Nebojša Stefanović, ministar policije.

"Želim da čestitam gospodinu ministru jer je nakon izbora, zahhavljujući tome što je dobro obavljao svoj posao, ostao na tom mestu", kaže Šandor Pinter, ministar unutrašnjih poslova Mađarske.

Ništa se ne menja na bolje za izbeglice

Sa mesta se nije pomerio ni stav Mađarske o povećanju broja izbeglica koje u neuslovnim kampovima mesecima čekaju na priliku da zatraže azil u toj zemlji. Zauzvrat, druga strategija.

"Mađarska je predložila da pošalje pomoć Srbiji u vezi sa čuvanjem njenih južnih granica sa Bugarskom i Makedonijom", kaže Pinter.

To praktično znači da će izbeglice, kojih svakog danom daleko više uđe nego izađe iz Srbije, ostati u identičnoj poziciji. Oni koji ne dobiju azil, kaže srpski ministar, biće jednostavno - masovnije deportovani.

"Proces readmisije je jedini ključni proces koji će pokušati da smanji broj migranata koji ne mogu da zatraže azil u našim zemljama i Evropi, i naprosto, nakon odluka tela koja donose odluku o azilu, budu vraćeni u zemlje porekla", kaže Stefanović.

Da li to znači da su napori onih koji čekaju na granici praktično – uzaludni? Mađarska je u toku prošle godine obradila blizu 180.000 zahteva za azil, međutim, papire za ostanak u toj zemlji dobilo je svega njih 146.

"Tako mali broj onih kojima smo dali azil je zato što je više hiljada ljudi ušlo u proces, ali je pobeglo. To najbolje pokazuje njihove zamisli", kaže Pinter.

Poslednji u nizu kontroverznih poteza u svrhu odbrane Mađarske od, kako ga nazivaju, migracijskog pritiska je kačenje strašila na žičanu ogradu, dok je jedan poslanik vladajućeg Fidesa u Evropskom parlamentu nedavno čak izneo i ideju o kačenju svinjskih glava na ogradu, koje bi za cilj imale odvraćanje izbeglica.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama