
U selu Mušutište kod Suve Reke došlo je do sukoba kosovske specijalne policije ROSU i oko 200 meštana Albanaca koji protestuju zbog dolaska raseljenih Srba. U sukobu je povređeno nekoliko policajaca i meštana, a oko 20 je privedeno. Srbi će ići na liturgiju u drugi manastir pošto je kosovska policija rekla da "ne može da garantuje sigurnost".
Jedinica ROSU odblokirala je put prema porušenoj crkvi iz 18. veka u Mušutištu. Okupljeni Albanci su se povukli pored puta, ali su pripremili gomile kamenja, kojim su gađali i pripadnike specijalne policije.
Okupljeni demonstranti su tokom privođenja uzvikivali "Oslobodilačka vojska Kosova", kao i parole kojima izražavaju protivljenje povratku Srba. Učesnici protesta su jutros u više navrata probili kordon policije.
Kosovska policija nije mogla da garantuje bezbedan ulazak raseljenih Srba u selo Mušutište, zbog čega je odlučeno da oni slavu obeleže u manastiru Sveti Kozmo i Damjan kod sela Zočište u opštini Orahovac, rekli su zamenik premijera Kosova Branimir Stojanović i ministar za zajednice i povratak u kosovskoj vladi Dalibor Jevtić.
Jevtić je rekao da je poslata jasna poruka da Srbi nisu dobrodošli. Zabrinjavajuće je to što se znalo da se protest sprema, a ništa nije urađeno, kaže on.
“U srcu Evrope u 21. veku, ne dozvoliti ljudima da se slobodno kreću i da mi komentarišemo kako je policija uradila svoj posao , trebalo bi da govorimo na način da umesto da policija radi svoj posao, treba sistem da radi svoj posao. A sistem ne bi trebao da dozvoli ovakve stvari”, poručuje Jevtić.
Jedan od visokih oficira Kosovske policije rekao je da niko ne može da garantuje da neko od ljudi u selu neće baciti kamen na autobus s raseljenim Srbima i da niko neće proći nepovređen.
Konvoj s raseljenima Srbima u pratnji policije i novinara krenuo je ka manastiru Zočište, gde će biti obeležena slava raseljenih Srba.

Nekoliko autobusa s raseljenim Srbima čekalo je više sati na ulazu u kosovsko selo Mušutište kod Suve Reke.
U autobusima s reseljenim Srbima ima i oko 20 dece, a na ulazak u selo su čekali i zamenik premijera Kosova Branimira Stojanovića i ministra za zajednice i povratak u kosovskoj vladi Dalibora Jevtića.
Srbi su dobili garancije od policije da će biti bezbedno sprovedeni do porušene crkve Bogorodice Odigitrije.
U 8.30 na temelju porušene crkve iz 18. veka trebalo je da liturgiju povodom crkvene slave služe monasi iz manastira Visoki Dečani.
Meštani sela kod Suve Reke pre nekoliko dana su istakli bilbord s fotografijama stradalih Albanaca u prošlom ratu, kao i fotografije porušenih kuća. Na bilbordu je pisalo "Ovo su Srbi ostavili iza sebe kada su odlazili iz Mušutišta 1999".
Pritom su putem društvenih mreža pozivali sunarodnike iz Suve Reke i okolnih sela da spreče dolazak Srba i uprkos velikom broju pripadnika policije nisu se razišli dok se autobusi koji su prevozili Srbe nisu okrenuli.
"Ovo nije dobra poruka i nikada se neće ostvariti cilj da Srbi ne mogu da se vrate. Mi ćemo biti uporni u svom povratku i mi ćemo se vratiti. Treba da odgovaraju i kosovske institucije i međunarodne institucije, ovo se konstantno ponavlja”, kaže predstavnik raseljenih Srba Milan Mihajlović.
Ministar Jevtić nedavno je najavio obnavljanje prvih deset kuća za Srbe povratnike u selu Mušutište.
Đurić: Izliv ekstremizma i neprikrivene mržnje
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić ocenio je da protest Albanaca zbog dolaska Srba, predstavlja izliv ekstremizma i neprikrivene mržnje prema srpskom narodu i svedoči koliko je bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji zapaljiva.
"Pre nekoliko dana smo, pošto su albanski ekstremisti postavili bilbord koji je bio javni poziv na današnje izlivanje mržnje prema Srbima, upozorili šta se sprema, i da su nadležni organi pravovremeno reagovali, danas ne bismo bili svedoci scena koje podsećaju na one iz martovskog pogroma 2004. godine", ocenio je Đurić u saopštenju.
On je naveo da oni koji predlažu da Savet bezbednosti UN prestane da se na tromesečnom nivou bavi analizom stanja na Kosovu i Metohiji treba da daju odgovor na pitanje da li je ovo navodna normalizacija na kojoj oni zasnivaju svoj predlog.
Liturgija u crkvi Uspenja presvete Bogorodici u Đakovici
Oko 200 raseljenih Srba prisustvovalo je u obnovljenoj crkvi Uspenja presvete Bogorodici u Đakovici liturgiji služenoj povodom slave tog manastira Velika Gospojina.
Predstavnik raseljenih Srba Đokica Stanojević rekao je za Betu da obeležavanje slave protiče u miru, ali da taj mir remeti grupa predstavnika pokreta Samoopredeljenje, koja na početku Srpske ulice protestuje protiv toga što su Srbi došli u Đakovicu.
Stanojević je rekao da obeležavanje slave protiče uz jako obezbeđnje specijalaca kosovske policije, ali da očekuje da će raseljeni u miru završiti današnje obeležavanje slave.
On je dodao da raseljeni đakovački Srbi i dalje insistiraju na kolektivnom povratku u svoje domove i da za to imaju obećanja predstavnika međunarodne zajednice.
Stanojević je dodao da za to postoje uslovi, jer đakovački Srbi u najvećem delu nisu prodali svoju imovinu o tom gradu.
Raseljeni Srbi su u Đakovicu došli jutros sa tri autobusa.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare