Poslednji stanari na prostoru projekta "Beograd na vodi"

Zbog projketa "Beograd na vodi" do sada je raseljeno 227 porodica. Radi se o većini koja je prihvatila uslove koje im je ponudila Direkcija za izgradnju glavnog grada. Ipak, ostalo je još manje od 10 porodica koje ne prihvataju uslove raseljenja koje im nudi grad.
Televiziji N1 javila se porodica koja živi u blizini Beogradskog sajma s ciljem da ukaže na ponudu Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda koja, po njima, nije pravedna.
Tik uz Gazelu, ispod Starog železničkog mosta, iza krša, nalazi se čekaonica. U njoj majka, ćerka i njeno dvoje dece. Danonoćno strepe - kada će kucnuti čas da se pakuju? Znaju da će to zbog Beograda na vodi morati, ali brine ih pod kojim uslovima.
“Od ove kuće koju ovde vidite, koja je naša od '73. godine, imamo 12 kvadrata koje smo dobili sudskim putem u otkup”, objašnjava Marija.
Reč je o prostoriji koja za nadležne ne postoji. Naime, zabrinuti stanari na ovoj adresi objašnjavaju da im Direkcija ne priznaje skromno vlasništvo i nudi samo privremeno rešenje - stan na pet godina.
“Mi smo bili spremni da uđemo normalno u otkup nekog pristojnog stana koji bi odgovarao ovoj porodici, ali nismo videli da ta opcija kod njih postoji. Znači, od Dirkecije uopšte nismo dobili to kao varijantu”, navodi Marija Bogićević.
Sva dokumentacija koju poseduju nije pobedila višegodišnje birokratske barijere na koje su nailazili u pokušaju da legalizuju celu kuću. Zato misle da ako nadležni ne priznaju ono što su dogradili, nefer je da ignorišu bar 12 kvadrata za koje imaju papire.
“Ogroman osećaj nepravde koji satire”, tako svoju situaciju opisuje Marija.
Komšije, ipak, polako odlaze, pa komšiluk postaje sve sablasniji. “Nemam strah, mada nije prijatno boraviti ovde, ali nepravda je to što nas najviše muči. Mislim moja majka koja ima skoro 70 godina strahuje da će ostati na ulici”, ističe Marija.
Osim kuće Bogićevića ispod starog Železničkog mosta u ulici Braće Krsmanović nalaze se još dve. U Direkciji za izgradnju grada su za N1 rekli da se sa stanarima pregovara, tako da nijedno rešenje još nije konačno.
Konačni dogovor, ipak, parafiralo je 227 porodica. Mada, većina zbog višegodišnjeg nelegalnog života kraj Save od grada ključeve novih stanova nije dobio trajno.
Oko 50 odsto porodica smeštaj je dobilo samo na godinu, dok oko 25 odsto na pet. Isti postotak otpada na porodice koje su stanove dobili u zakup i vlasništvo ili su isplaćeni.
Među njima nije jedini stanar Bare Venecija, čija je kuća u petak privukla pažnju medija zbog najavljenog rušenja. Ipak, izvršitelji se bez obrazloženja nisu pojavili, te porodica Timotijević i sada na svojoj adresi čeka rešenje za raseljenje.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare