"Otvaraju" li poglavlja nove fondove za srpsko obrazovanje?

author
Adam Santovac
15. sep. 2016. 20:37
>
21:31
sunđer kreda tabla
N1 | N1

Da li u obrazovanje stižu znatnija ulaganja? Ministar prosvete na to pitanje odgovara potvrdno. Mladen Šarčević očekuje otvaranje i zatvaranje poglavlja iz sfere obrazovanja do kraja ove godine, a zbog toga i dodatni novac koji iz fondova Evropske unije stiže u srpsku prosvetu.

Istražili smo da li se otvaranjem poglavlja 25 i 26 zaista otvaraju i novi fondovi za obrazovni sistem Srbije.

U Ministarstvu prosvete nema štednje lepih vesti. Prvi čovek srpske prosvete tvrdi: uskoro će biti otvorena, a do kraja godine i zatvorena poglavlja 25 i 26 koja se odnose na nauku i obrazovanje.

"Time će Srbiji postati dostupni značajni pretpristupni fondovi od kojih će najveći deo biti uložen u stvaranje boljih uslova u obrazovno-vaspitnim ustanovama", kaže ministar Mladen Šarčević.

Naknadno su u ministarstvu za N1 pojasnili da ministar ipak nema tačnu informaciju kada će poglavlja biti otvorena i zatvorena, već da samo očekuje da to bude do nove godine. Ali, nisu odgovorili kakve značajne pretpristupne fondove ministar najavljuje. Jer, kako su za N1 potvrdili i u delegaciji Evropske unije, ali i u Kancelariji za evropske integracije, otvaranje i zatvaranje poglavlja ne omogućava dodatni novac kroz nove fondove.

Naime, Srbija će, nevezano za poglavlja, i dalje po starom koristiti IPA fondove. Trenutno Srbija kroz IPA 2015. koristi četiri miliona evra za mature u srednjim školama. IPA 2016. je u tzv. fazi programiranja i još nije potpisan nijedan ugovor između Evropske unije i Srbije. U svakom slučaju, državi će biti dostupno 27 miliona evra prvenstveno za reformu obrazovanja i vezu škola i zapošljavanja.

Ono što je ipak novo, ali opet ne direktno u vezi sa poglavljima, je Erasmusov program razmene vredan milion evra. Naime, od oktobra osim studenata i profesora u prekograničnim edukativnim projektima moći će da učestvuju i osnovci, srednjoškolci, nastavnici i nevladin sektor.

"Na primer, ako se praksa u srednjem stručnom obrazovanju organizuje na jedan način u Nemačkoj, o čemu smo imali prilike dosta da čujemo u prethodnom periodu na vestima, ako je neka od naših škola zainteresovana za taj model prakse i u svojoj lokalnoj samoupravi ima preduzeće kao partnera moći će da pravi projekat razmene iskustava o tome kako se to konkretno sprovodi", kaže Marija Filipović Ožegović iz Erasmusplusa.

Inače, od demokratskih promena Evropska unija je u srpsko obrazovanje uložila 86 miliona evra - najviše u srednje stručne škole i fakultete.

Detaljnije u prilogu Adama Santovca:

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama