Kosovski političari o sudu ćute, građani sumnjičavi

author
Una Hajdari
15. sep. 2016. 22:21
>
00:07
Priština
N1 | N1

U Prištini, za sada, bez reakcija zvaničnika u vezi sa sudom za zločine na Kosovu. Delom javnosti ipak preovladava sumnja u uspešno procesuiranje odgovornih za zločine na Kosovu jer, smatraju građani, ni do sada nije bilo političke volje i uspeha u utvrđivanju odgovornosti.

Reakcije u Prištini, nakon konferencije Specijalnog suda i tužilastva u Hagu su bile pomešane, dok politički vrh nije komentarisao ovaj događaj, građani nisu sigurni da će ovaj sud - koji cilja krivično gonjenje za ratne i politički motivisane zločine na Kosovu - uspeti da iskoreni široko rasprostranjen uticaj onih koji nikad nisu odgovarali za svoje zločine.

"Ovi zločini nisu novitet za mene. Mi smo čak i 2000. godine znali da su se neke stvari desile i da odgovorni nikada nisu izašli pred sud. Za međunarodnu zajednicu je možda novitet, a mi znamo da neki stvarno zaslužuju da budu krivično gonjeni od strane ovog suda", navodi jedan od građana.

"Ja ne znam koliko će biti efikasan ovaj sud kada znamo da 17 godina nismo mogli da sami rešimo ovaj problem. Mi kao da smo navikli na zloupotrebe i korupciju, i kao da ne želimo da se rešimo toga. Ne znam da li ovaj sud može da promeni stvari", skeptična je i Kadrije Kadriu, učiteljica.

Stručnjak za evropska pitanja Avni Mazreku tvrdi da se ova pitanja nisu rešila do sada zbog nedostatka političke volje, i da formiranje ovog suda podrazumeva međunarodni faktor.

"Potpuno je nedostajala inicijativa u kosovskom posleratnom društvu za suošavanje sa ovim zločinima. Zato smo sada došli u situaciju da se formira sud koji je potpuno zasnovan na kosovskom pravnom sistemu, a da on bude smešten van zemlje i sa međunarodnim osobljem", navodi Mazreku.

Bekim Blakaj, šef kosovskog Fonda za humanitarno pravo, kaže da su očekivanja od ovog suda od strane žrtava jako velika, ali da mandat suda izostavlja dosta toga i da neće doći do potpunog rešenja svih pitanja preostalih od sukoba na Kosovu.

Kosovskoj javnosti, a i državnom vrhu koji je potpuno izolovan od procesa istrage i pripreme optužnica u Hagu, sada preostaje da čekaju prve optužnice, u nadi da će se ovim sudom - nakon slabih rezultata UNMIK-ovih i EULEKS-ovih sudova, konačno utvrditi odgovornost za zločine počinjene tokom rata na Kosovu.

Detaljnije u prilogu Une Hajdari:

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama