Lončar: Više nas neće biti sramota kada uđemo u bolnicu

author
Beta
19. sep. 2016. 12:17
>
12:19
Loncar
N1info | N1info

Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar je izjavio da je njegov cilj da se u zdravstvu uspostavi sistem koji će biti funkcionalan i za građane i za zaposlene, a koji neće zavisiti od čoveka koji je na čelu ministarstva.

"Proteklih godina bilo je mnogo finansijske nediscipline u poslovanju zdravstvenih ustanova širom Srbije. Zato nam je veoma važan novi informacioni sistem koji ćemo uspostaviti u zdravstvu i koji će nam omogućiti da u svakom trenutku pratimo koliko se čega troši, od lekova do materijala, kao i ko i koliko radi", rekao je Lončar u intervuju za novi broj Magazina Biznis.

Ocenio je da državni sektor srpskog zdravstva već decenijama ima manje novca od onog koliko je potrebno za operativno funkcionisanje, ali istovremeno, već duže od dve decenije ima i konkurenciju u privatnom zdravstvu koje se ubrzano razvija i privlači sve veći broj pacijenata.

"Prioriteti su nam da kroz rešavanje zatečenih problema, ali i sprovođenjem reformi, učinimo da naše zdravstvo bude kvalitetnije, brže i efikasnije. Taj smo posao već započeli, a on se ogleda u povećanom broju odobrenih specijalizacija, zapošljavanju mladih lekara, renoviranju i izgradnji nove zdravstvene infrastrukture, unapređenju i donošenju novih zdravstvenih zakona", istakao je Lončar.

Kako je dodao, najviše pažnje će se obratiti na prevenciju i skrininge, konačnom rešavanjeu lista čekanja, na brigu o starima, unapređenje gerijatrije i palijative, na implementaciju novog informacionog zdravstvenog sistema, nabavku neophodne dijagnostičke opreme.

"Obezbedili smo nove linearne akceleratore, kupili Gama nož, formirali Budžetski fond za slanje dece u inostranstvo, nabavili 64 nova sanitetska vozila, završava se izgradnja Kliničkog centra Niš u kome je počela da radi i najsavremenija kardiohirurgija kod nas i gde se očekuje 300 operacija do kraja godine, a očekuje se konačan početak izgradnje novog Kliničkog centra Srbije", rekao je ministar zdravlja.

On je naveo da je za dve godine odobreno 3.170 specijalizacija i užih specijalizacija, zaposleno 2.721 medicinski radnik, od toga 1.184 lekara, i to putem konkursa,

"Započeli smo sređivanje zdravstvenih ustanova širom Srbije. Do kraja sledeće godine taj posao mora da bude završen i da nas više ne bude sramota kad uđemo u neku zdravstvenu ustanovu. Ne treba one da izgledaju ne znam kako, već da su okrečene, uredne, čiste i da može da se uđe u toalet", kazao je Lončar.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama