Koliko je u Srbiji bezbedno baviti se novinarstvom?

author author
Beta , Nikola Radišić
24. dec. 2014. 13:49
>
20:34
NUNS tanjug
Tanjug/Dragan Stanković | Tanjug/Dragan Stanković

U 2014. godini bilo je 22 napada na novinare, od čega 12 fizičkih nasrtaja, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije. Uz ocenu da je došlo do pogoršanja položaja novinara i medijskih profesionalaca, u NUNS-u naglašavaju da vlast nije učinila mnogo da ih zaštiti. U Ministarstvu kulture međutim kažu da se broj napada na novinare smanjuje.

Podaci NUNS-a pokazuju da su predstavnici medija pretrpeli 12 fizičkih napada i 10 verbalnih. Od registrovanih slučajeva četiri fizička napada dogodila su se u Beogradu, a osam u unutašnjosti Srbije. Ipak, smatra se da je broj slučajeva daleko veći, ali da su mnogi ostali neprijavljeni.

Protiv novinara u Srbiji pokrenuto je šest sudskih procesa, a predstavnici NUNS-a ukazali su na to da su tri postupka povele osobe sa "podebelim dosijeima", među kojima je i vođa zemunskog klana LukaBojović.

U izveštaju NUNS-a istaknuto je i da su predstavnici medija u lokalnim sredinama izloženi samovolji moćnika, da im se često uskraćuju informacije i da se ometaju u obavljanju posla. Kao problemi se ističu i ekonomski pritisci na medije i pojava autocenzura, kada novinari zbog pretnji, njima lično ili njihovim kolegama, sami sebe ograničavaju u izveštavanju.

Obradović: Srbija među državama u kojima nije bezbedno baviti se novinarstvom

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović podsetio je da je od 2008. do 2013. godine zabeleženo 348 napada na novinare.

"Za državu koja planira da uspostavi demnokratsko društvo, ova brojka je više nego uznemirujuća i svrstava Srbiju među one države u kojima nije bezbedno baviti se novinarsvom. Vlast ne radi dovoljno da novinarima obezbedi uslove za normalno obavljanje ovog posla", kazao je Obradović.

[caption id="attachment_4958802" align="alignnone" width="750"]

On je, takođe, ukazao i da se slučajevi nasilja nad novinarima retko sankcionišu, a kada se to dogodi kazne su takve da podstiču nasilnike.

"Novinari se osećaju mahom nesigurno i nebezbedno", kazao je Obradović.

Prema njegovim rečima, 2014. godinu karakteriše povećan pritsak na onlajn medije.

"Svedoci smo pokušaja uklanjanja pojedinih sadržaja sa interneta, kao i hakerskih napada i obaranja sajtova", kazao je Obradović.

"Ova godina ostaće upamćenja i po ukidanju emisija, poput "Utiska nedelje", gde su se mogla čuti različita mišljenja i kritički stavovi. Time je osiromašen javni dijalog, a novinarima je uskraćeno da informišu javnost u skladu sa svojim slobodama", kazao je predsednik NUNS-a.

U Ministarstvu kulture se međutim ne slažu sa ovako teškim ocenama NUNS-a i podsećaju da je bezbednost novinara jedan od najvećih državnih prioriteta. Saša Mirković iz tog Ministarstva podseća na podatke NUNS-a da je u periodu od 2008. do 2013. bilo čak 348 napada na novinare.

“Trend u 2014. je u svakom slučaju silazni i to je nešto što bi trebalo da ohrabri i obeshrabri sve one koji imaju loše namere i misle da će zastrašivanjem novianara ispuniti svoje ciljeve i sprečiti njihov profesionalni rad”, kaže Mirković.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama