Pajtić: Nema bolje alternative od EU

author
Tanjug
25. dec. 2014. 14:39
>
14:43
bojan pajtić
N1 info | N1 info

Predsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić poručio je da u ovom trenutku ne postoji bolja ekonomska, politička, bezbednosna i kulturološka alternativa od Evropske unije i da taj proces treba da se nastavi kako bismo "upodobili svoju državu, sistem vrednosti i institucije onome kako to izgleda u razvijenijim, uspešnijim državama".

Pajtić je prilikom razgovora sa članovima stranke u Nišu naglasio da postoji spremnost da se kroz podršku Kancelarije za evropske poslove omogući svim onima koji su zainteresovani da koriste evropske fondove i da to nisu samo lokalne samouprave, državne institucije, već da su to i nevladine i studentske organizacije.

"Proces regionalizacije dovešće do toga da ćete imati kancelariju i u Briselu na mestima na kojima se donose odluke o evropskim fondovima", rekao je Pajtić i podvukao da su Srbiji neophodi jasni propisi, a da se problemi rešavaju na što manje adresa.

On je naveo i, kako se navodi u saopštenju DS-a, da je Srbija asimetrično regionalizovana država, a da se regionalizacija često doživljava kao opasnost.

"Proces evropskih integracija podrazumeva da na nivou regija morate stvarati administrativni kapacitet da biste koristili evropske fondove i sredstva. Vojvodina koristi skoro 90 odsto IPA fondova, dakle fondova prekogranične saradnje. Ima institucionalni kapacitet da privuče te fondove. Apsurno je razmišljati o regionalizaciji ili decentralizaciji kao opasnosti ako je zasnovana na privrednom, teritorijalnom principu", poručio je Pajtić.

Opasna samo regionalizacija po etničkom principu

Pajtić kaže i da samo regionalizacija zasnovana na etničkom principu jeste opasna, "ako imate regionalizaciju u Srbiji koja nije zasnovana na principu manjine čvrsto rešene da se otcepi nemate opasnost od regionalizacije".

"Sve regije u kojima postoji secesionistički princip su regije gde većinu čini manjina u odnosu na većinski narod", rekao je Pajtić.

Predsednik DS-a je ocenio da je politika previše uzimala maha kod definisanja razvojnih prioriteta, bez svesti o tome gde je najisplativije, gde je najracionalnije da određenu privrednu granu prezentirate i razvijate.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama