
Pune dve nedelje u Srbiji se održavaju protesti prozvani "Protiv diktature“. Rastu napetosti pred protest koji je zakazan za utorak, novinari se označavaju kao "šefovi protesta", a ministar Aleksandar Vulin traži smene na Radio-televiziji Srbije, upravo zbog izveštavanja s protesta.
Šesnaest minuta. Toliko je bilo potrebno da tvit novinara Slobodana Georgieva postane vest na sajtu Informera. Kritika upućena patrijarhu Irineju: "Sačuvaj ga od gluposti njegove i umanji štetu koju proizvodi svojim lupetanijima" preočena je u naslov: "Za boga ne zna!", a u istom redu je označen i kao "šef spontanih protesta".
"Taj tabloid, pričamo o tome godinama, ima svoju funkciju u režimu Aleksandra Vučića, rečeno je više puta - to je neka vrsta službenog glasnika. Šta ti Vučić misli, to ti Informer govori", kaže Slobodan Georgiev, novinar.
O tvitu Georgijeva je, a na novinarsko pitanje, govorio i premijer Aleksandar Vučić, i to baš posle susreta sa patrijarhom Irinejom: "Šta god želite možete u ovoj zemlji da budete i to je vaša sloboda i vaše pravo. Ono što nije dobro - ako je neko vređao patrijarha ne razumem tu vrstu uvreda i ne razumem zašto bi to neko radio."
Da li je ministar Aleksandar Vulin uvredio RTS najavom da će tražiti smenu rukovodstva javnog servisa s obzirom da, prema njegovom mišljenju, u svojim izveštajima preuveličavaju važnost protesta? Premijer to vidi drugačije:
"Kada to traži ministar Vulin onda je to valjda diktatorski zahtev, a kada neki drugi traže onda je to demokratski zahtev... Pa se onda samo nasmejete. Interesantno je to da se nekome ne sviđa, a svi su njihovi ostali na čelnim funkcijama RTS-a. Niko nijednog iz doba Demokratske stranke nije promenio. Svi žuti su ostali tamo."
Vulinovo tumačenje demokratije je u najmanju ruku "čudno", kaže Dragan Janjić iz NUNS-a i podseća da se "čak i u Srbiji retko dešava da ministar traži smene na javnom servisu": "Već sama činjenica da se Vulin na taj način meša u uređivačku politiku i određuje kako će medij ili bilo ko da izveštava, a naročito javno servis je pogubna za slobodu medija i demokratiju uopšte", navodi Janjić.
Onaj kome vlast najčešće lepi epiteti „žuti“, generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević ovim povodom je kratko za Sputnjik rekaoda ga "raduje što su svi ljuti na RTS".
O ponašanju ministara Vulina prema javnom servisu oglasili su se mejlom i studenti koji protestuju protiv diktature. Kažu da Vulinove reči tumače kao "sukob unutar porodice" i naglašavaju da se oni ne zalažu za to da se na rukovodećim mestima smenjuju kadrovi koji bi, citiramo, od RTS-a napravili manje vulgaran i naizgled profesionalniji Informer.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare