
"Sajam za treće doba 55 plus" od danas je otvoren na Beogradskom sajmu i trajaće do 25. maja. Tamo su organizovani druženje, radionice, medicinskii saveti i usluge. Ali, i pored svega toga, glavna tema među posetiocima – penzije.
Pesma, rad i osmeh, recept je pojedinih penzionerki za uspešne penzionerske dane. Pravljenje korpi od papira, ogrlica od majici i dekupaž su, kako kažu, razonoda, ali i povod za druženje.
“I da bi ostali normalni, da razumemo ljude da lepo razgovaramo da ne budemo zlobni, ljubomorni i pakosni što starimo nego i da imamo neke kosriti i od toga”, kaže penzionerka Desanka Šaraba.
Koristi će biti, obećava prvi čovek prestonice Siniša Mali, i od uspešne socijalne politike koja se vodi za penzionere. Kaže da je u poslednje dve godine u Beogradu otovreno pet klubova za najstarije.
“Geronto domaćice preko 650 njih brine brigu o preko 2.600 stotina naših najstarijih sugrađana koji ne mogu sami o sebi da vode računa, ja sam zajedno s vama bio velikom broju izleta i plovili smo zajedno i Savom i Dunavom i to je pravi primer odgovorne socijalne politike od koje nećemo odustati”, poručio je gradonačelnik.
Socijalana politika bi, poručuju penzioneri, mogla da bude bolja, jer se i dalje loše živi.
“Zato što trpimo pritisak na više načina. Nemamo love!”
“Moram da uskratim od svega da bi kupila lekove.”
“Meni je dobro, ja se osećam mlado kao da nisam penzioner.”
Resorni ministar Aleksandar Vulin još jednom obećava - penzioneri budite mirni, uskoro slede veće penizije.
“Koliko i kada, ja se nadam u najskorijem roku, nadam se već pre kraja godine, najdalje u idućoj budžetskoj godini, ali nadam se i u ovoj budžetskoj godini da ćemo moći to da uradimo. Ostaje još Ministarstvo finansija, ono je to koje o tome odlučuje, da vidimo koji su to brojevi, da li će se nastaviti ova stopa rasta kao što je sada, to sve zavisi od realnih budžetskih izvora”, objašnjava Vulin.
Direktorka Gerontološki centar Beograd Suzana Mišić kaže da je za stare neophodno više smeštajnih kapaciteta i da se za njih u domovima brine oko 15.000 ljudi.
“To svakako nije dovoljno u odnosu na neki evropski prosek, evropski prosek smeštajnih kapaciteta za seniore je negde između 4-5 odsto, kod nas je nešto ispod dva odsto”, navodi Mišić.
U okviru Sajma, penzioneri imaju priliku da besplatno provere svoj vid, izemere šećer, učestvuju u kreativnim radionicama, ali i da dobiju stručne savete.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare