Gavrilović: Informativna diskriminacija građana u Srbiji

author
N1 Beograd
20. sep. 2017. 21:01
>
21:01
bg-zoran gavrilovic-clf-200917.Still001
N1 | N1

Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je u Danu uživo TV N1 da je saopštenje Vlade da se u slučaju gašenja nedeljnika Vranjske ne radi o gušenju slobode medija, imajući u vidu iznose koje su te novine dobijale od od Vlade - cinično.

 Kada govorimo o stanju u medijima, kaže Gavrilović, ne možemo svesti problem na priču da li za medije ima ili nema para, problem je i kako se te pare dele.

"Javni novac se kroz javna preduzeća deli medijima kroz netransparentne procedure, pa oni postaju sredstvo propagande i bave se promocijom onih od kojih zavisi njihov novac. Ako hoćete reklame, morate da imate dobre odnose sa državom, ako to želite da imate ne možete da ih kritikujete", rekao je on.

Od 2011. godine do danas imamo trend da za sve veći broj medija možemo reći da su sredstvo propagande i promocije, a sad postoji i novi trend "medijskih perjanika”, odnosno medija koji vrše odmazde prema onim medijima koji se profesionalno bave svojim radom.

Ambijent je takav da se nekim medijima pomaže, "vade se iz blata", a oni za uzvrat nude propagandu i promociju.

Gavrilović je, govoreći o gašenju Vranjskih, rekao da se postavlja pitanje kako poreske inspekcije prave liste u koje medije će otići radi kontrole. "Šalje se poruka da ako ste dobri i izveštavate, a ne zapitkujete, nećete biti predmet poreske kontrole, a ako zapitkujete i radite u javnom interesu, rizikujete da budete predment raznih inspekcija”, dodao je.

Mediji imaju problem sa finansijama, jer je njihova finansijska održivost jako niska, i dok se nekima opraštaju dugovi, kao u slučaju Pinka kojem je država dala i kredit, u nekom malom gradu mali medij radi svoj posao a arbitrarno se određuje kontrola.

Odmazda koja se dešava danas za metu ima medije, sutra će to biti možda nevladine organizacije, prekosutra možda privrednici koji su podržali neki medij.

"Javnost ne može da se formira bez medija", kaže.

 Ustavom se građanima, dodaje, garantuje informisanje koje je tačno i objektivno, a mi to sada nemamo.

"Ako budemo imali takve medije i takvu javnost industrija populizma će imati sve više prostora, institucije će nestajati, imaćemo jednog čoveka koji će rešavati sve, biti na svim televizijama, i naše reforme koje ne idu sjajno ovih 17 godina mogu da dovedu u pitanje naš dalji evropski put", zaključio je on.

Kako kaže, REM je zadužen da obezbedi medijski diverziztet, ali oni to ne rade.

"REM ne radi svoj posao, da analizira medijske sadržaje, da li to što mediji proizvode jeste u interesu ili propaganda. Sve ovo plaćaju građani kroz poreze koji idu u budžet, to se deli medijima, zbog toga što nema mehanizama kontrole taj novac se pretvara u partijski i od toga se finansira propaganda. Mi kao građani smo uskraćeni i možemo govoriti o informativnoj diskriminaciji građana u Srbiji", kazao je.

Pogledaje celo gostovanje na snimku:

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama