
Vlade Srbije i Republike Srpske održale su zajedničku sednicu u Beogradu na kojoj se razgovaralo o daljoj saradnji i zajedničkim projektima. Predsednica Vlade Ana Brnabić navodi da Srbija želi da zadrži poseban odnos sa Republikom Srpskom.
Osmi put vlade Srbije i Republike Srpske za istim stolom. Razgovaralo se o zajedničkim projektima, a nakon sednice resorni ministri potpisali su četiri dokumenta o saradnji - u oblastima kulture, vazduhoplovstva, infrastrukture kvaliteta, i poštanskog i telekomunikacionog saobraćaja.
"Postoji puno stvari koje nas povezuju, puno stvari na kojima zajedno radimo i mi želimo da zadržimo poseban odnos sa Republikom Srpskom. Treba da iskoristimo bolje fondove EU u oblasti prekogranične saradnje. To je ono gde je šteta da nam fondovi propadnu. To je nešto na čemu ćemo svakako pokušati da imamo veći fokus u narednom periodu", ocenila je premijerka Srbije Ana Brnabić.
"Srećna sam zbog toga što smo usvojili novi akcioni plan za program razvoja Podrinja, koji će nam biti veoma važan za realizaciju nekoliko strateški važnih projekata kada je reč o integrisanim celinama turističkih karaktera, kada je u pitanju saobraćajna infrastuktura, ali isto tako privreda, vodoprivreda, šumarstvo, energetika i sve drugo što je važno za to područje, a što predstavlja razvojnu šansu i za Srbiju i za Republiku Srpsku", rekla je premijerka RS Željka Cvijanović.
Pre zajedničke sednice vlada, o saradnji se razgovoralo i na sastanku predsednika i predsednica Vlada Srbije i Republike Srpske. Tema je bilo i nerešeno pitanje granice između Srbije i Bosne i Hercegovine, a predsednik Republike Srpske ponavlja da se nada da će to biti rešeno do kraja godine.
"Imajući u vidu dosadašnje iskustvo iz Sarajeva, verovatno će oni nastojati da to iskomplikuju, ali njih se ne treba to ništa ni pitati. To nije ni njihova zemlja, niti nadležnost, imaju nadležnost ali nemaju neke mogućnost da to spreče. Verujem da će u BiH oko toga postići koncenzus. Ako to RS kao faktor koji je važan u BiH prihvata, a mi smo na strani predloga koji dolazi iz Srbije", rekao je Milorad Dodik.
Osim o granici, Srbija bi, kako je najavila predsednica vlade, sa savetom ministara bosne i hercegovine uskoro trebalo da razgovara i o završetku graničnog prelaza na mostu Bratunac Ljubovija. Spor je nastao u Bosni i Hercegovini o tome čije će biti zemljište na kojem je granični prelaz - Republike Srpske ili Federacije.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare